Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na 5 sposobów

Niewątpliwą zaletą domów jednorodzinnych jest możliwość obcowania z naturą – zdecydowanie ułatwia to taras. Stanowi on strefę przejściową pomiędzy domem a jego otoczeniem. W ciepłe miesiące powiększa przestrzeń życiową mieszkańców – na nim najchętniej spędzamy letnie popołudnia i weekendy. Aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim solidnie wykonany i mieć odpowiednią powierzchnię.

Nad wielkością i usytuowaniem tarasu, warto zastanowić się jeszcze przed wyborem projektu domu bądź – jeśli już go zakupiliśmy – przed rozpoczęciem budowy. Często zdarza się, że tarasy przydomowe w projektach są zbyt małe, a więc i niewygodne. Aby nasz salon letni był miejscem relaksu, powinien pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami lub leżakami. Do tego doliczyć należy miejsce na grill lub przestrzeń dla dzieci (np. plastikową piaskownicę). Same te sprzęty mogą zająć nawet 8 m2 powierzchni. Dlatego właśnie wygodny taras powinien mieć około 20 m2.

Sposób posadowienia i wykończenia tarasu opisane są w projekcie domu. Na rysunkach wizualizacyjnych widnieje adnotacja o rodzaju posadzki, np. pokryty terakotą. Możemy to jednak zmienić w ramach adaptacji projektu. Zatem zanim się zdecydujemy na wylanie płyty betonowej pod pokrycie z płytek, warto poznać plusy i minusy innych możliwości, a przede wszystkim ich koszty. Trzeba też wiedzieć, że to właśnie typ nawierzchni, jaką sobie wymarzymy, dyktuje w tym przypadku rodzaj konstrukcji i posadowienia.

Monika Dąbrowska
fot. Bruk-Bet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x