Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2013

5 pomysłów na posadzkę w garażu

Posadzka w garażu powinna być trwała, wytrzymała, równa i łatwa w konserwacji. Jej nawierzchnia narażona jest na obciążenie poruszającymi się po niej pojazdami, zanieczyszczenie piaskiem, substancjami chemicznymi (w tym ropopochodnymi) oraz zawilgocenie. Czym zatem ją wykończyć, aby spełniała wszystkie wymogi, a przy tym była wygodna w eksploatacji?

W większości nowo budowanych domów pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia czy garaż wykańcza się na końcu. Często ich nawierzchnia pozostaje surowa nawet przez kilka lat od wprowadzenia się mieszkańców. Szczególnie, gdy inwestycja zrealizowana jest tzw. metodą gospodarczą, czyli wieloetapowo – w takich przypadkach garaż staje się magazynem, w którym przechowuje się narzędzia, materiały budowlane i wykończeniowe (płytki ceramiczne, farby itp.).

 

Na podkłady podłogowe w budynkach jednorodzinnych używa się najczęściej jastrychów cementowych (gr. 5–10 cm), które przygotowuje się na przykład za pomocą agregatu mieszająco-pompującego, zwanego miksokretem. Mieszanki takie charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, odpornością na zawilgocenie i niską ceną. Przy starannym wykonaniu, mogą samodzielnie pełnić rolę podłogi w garażu.

 

Trzeba przede wszystkim zadbać o ich odpowiednią gładkość, a także zapewnić stosowny spadek powierzchni (2–3%) w kierunku kratki spustowej, korytka odprowadzającego wodę (tzw. odwodnienie liniowe) lub bramy garażowej.

Monika Dąbrowska
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!