Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna drewniane czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę domu. Wybrałem już dachówkę i jestem na etapie poszukiwania okien. Ponieważ dom jest spory, koszt zakupu i montażu będzie dość dużym wydatkiem. Nie wiem, jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe. Z daleka oba rodzaje wyglądają tak samo.

REDAKCJA: Wybór okien to niełatwe zadanie. Przede wszystkim należy zadbać o ich dobrą izolacyjność cieplną. Decyzja odnośnie rodzaju profili nie jest już tak istotna, bowiem zarówno jedne i drugie osiągają podobne parametry. Najczęściej zatem na decyzję wpływają względy estetyczne i koszty. 

W Polsce najczęściej wybierane są okna z PVC lub drewnienie, choć oferta producentów obejmuje również okna z profili aluminiowych i z tworzyw sztucznych. Ze względu na wysoką cenę, oba te rodzaje okien są stosowane rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych lub domów pasywnych.

Drewniane

Zwolennicy ekologii i natury wolą okna drewniane. Są one bowiem wykonane z przyjemnego w dotyku, ciepłego naturalnego materiału o niepowtarzalnym rysunku słoi.

Obecnie produkowane okna drewniane są zupełnie inne, niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Zespolone pakiety szybowe sprawiają, że nie rozkręca się ich do mycia. Profile takich okien powstają z dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych drewna krajowego: sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego: meranti lub mahoniu. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego bądź łączonego na długości za pomocą mikrowczepów. Dlatego okna się nie wypaczają, jak to było dawniej w przypadku okien z litego drewna. Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, szczelny i dobrze izoluje przed hałasem.

Do wykończenia profili stosuje się powłoki (farby lub lakiery) kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

Nowoczesna stolarka drewniana zapewnia bardzo dobre parametry termiczne ze współczynnikiem przenikania ciepła całego okna na poziomie nawet U = 0,6 W/(m2•K). Takie okna gwarantują poziom izolacyjności wymagany w domach energooszczędnych i pasywnych.

Joanna Dąbrowska
fot. Deceuninck

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x