Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.


Nawet nowoczesne domy z otwartym układem wnętrz mają strefy prywatne, sanitarne i gospodarcze, które trzeba oddzielić wewnętrznymi drzwiami. Każda ze stref ma jednak specyficzne wymagania, które powinno się uwzględnić podczas dobierania drzwi. Na przykład: w gabinecie, pokojach dzieci i sypialniach warto zamontować skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. Wzdłuż ciemnego korytarza – skrzydła przeszklone. W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku – skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. Kotłownię najlepiej zaopatrzyć w drzwi przeciwpożarowe. Specjalne drzwi przeznaczone do łazienek, WC, pralni muszą zapewniać dobrą wentylację pomieszczeniom, dlatego w dolnej części skrzydeł mają otwory (okrągłe lub w kształcie okienka z kratką).

Producenci szybko dostosowali się do współczesnych wymagań klientów i umożliwiają im zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele drzwi z wybranej przez nich kolekcji. Z tej samej linii wzorniczej oferują skrzydła: pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do „zadań specjalnych” z funkcją izolacji termicznej i akustycznej, itd. Dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, właściciele nie zaniedbają równie ważnego, jak względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, kryterium estetycznego doboru drzwi. Jako ważny element wystroju wnętrz, powinny podkreślać ich charakter i długo służyć.

PRZYGOTOWANIE OŚCIEŻA

Aby drzwi prawidłowo działały, kluczowe znaczenie ma właściwe rozlokowanie i przygotowanie dla nich ościeży, czyli otworów w ścianach. Prawidłowego rozmieszczenia otworów dokonuje architekt budynku i zaznacza je w projekcie architektoniczno-budowlanym. Projektant musi tak je zaplanować, żeby wszystkie drzwi otwierały i zamykały się bezkolizyjnie (pole zakreślone przez konkretne skrzydło nie może zachodzić na pole zakreślane przez inne drzwi).

Przygotowanie ościeży obywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian wewnętrznych. Od tego, czy ściany są idealnie pionowe, a parametry otworów prawidłowe i precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Precyzyjne przygotowane ościeża pozwala uniknąć w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzanie ościeżnicy i skrzydeł drzwi – kucia lub domurowywania ścian. Szczególnie niepożądane są błędy dotyczące wytyczenia wysokości otworów drzwiowych, z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x