Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Schody, które umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami domu, muszą być wygodne i bezpieczne. Ważna jest lokalizacja, odpowiednia ilość stopni oraz ich szerokość, aby domownicy się na nich nie potykali, a duże meble można było bez kłopotu przenieść. Ponadto jeśli znajdują się w reprezentacyjnym salonie, dobrze, by były też efektowne.


W każdym piętrowym domu czy parterowym z poddaszem schody są niezbędne. W zależności od funkcji, jaką mają pełnić i częstotliwości użytkowania, mogą mieć różną lokalizację, bardziej lub mniej wygodny kształt i praktyczne lub również efektowne wykończenie. Wariantów jest wiele, ale by poruszanie się po schodach było bezpieczne i komfortowe, oprócz prawidłowego ich zaprojektowania nie mniej istotne jest ich wykonanie. Warto zatem wiedzieć, jakich błędów unikać i których etapów prac szczególnie dopilnować.

Kształty i wymiary

Schody mogą być umieszczone w wydzielonej klatce schodowej lub stanowić część korytarza lub salonu. W nowo budowanych domach ulokowanie schodów i ich konstrukcję określa projekt. Podstawowe parametry użytkowe w nim zawarte powinny odpowiadać obowiązującym przepisom, według których optymalny kąt nachylenia wynosi ok. 30°. Przekłada się to na wymiary stopni: wysokość 16–17 cm i szerokość 28– 30 cm. W niektórych przypadkach za dopuszczalną można przyjąć wysokość 19 cm i szerokość 25 cm.

Istotny jest również kształt biegu schodów. Najwygodniejsze są schody proste, jedno- lub dwubiegowe ze spocznikiem prostym lub narożnym. Popularne są też mieszane (tzw. zabiegowe), w których część biegu jest prosta, a część ma stopnie w kształcie trapezu. Znacznie rzadziej montowane są schody kręte, które zajmują najmniej miejsca, ale nie są zbyt wygodne. W domach podpiwniczonych schody z reguły sytuuje się w całkowicie lub częściowo obudowanej klatce schodowej, dzięki czemu zajmują najmniejszą powierzchnię.

Cezary Jankowski
fot. Domański

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x