Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014

Kominy

Jaki powinien być dobry komin? Przede wszystkim dostosowany do funkcji, jaką ma pełnić. Zupełnie czego innego, niż otwarty kominek, wymaga kocioł gazowy. A gdy już mamy dobrze dobrany i wybudowany komin, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Kanały w kominie

W kominach mogą być prowadzone następujące rodzaje kanałów:

 

- dymowe, czyli odprowadzające produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, pelletów itp.);

 

- spalinowe, którymi płyną produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego);

 

- wentylacyjne, którymi wypływa na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla, wilgoci itp.).

 

- szachty instalacyjne, czyli kanały techniczne, w których prowadzimy piony kanalizacyjne, przewody instalacji antenowej itp.

 

Każdy rodzaj wymaga innego zestawu cech – stopnia szczelności, odporności na temperaturę, substancje agresywne itd.

 

Warto zapamiętać tę klasyfikację, bo nawet wśród sprzedawców i w rozmaitych poradnikach panuje spore zamieszanie w tej kwestii. Kanały dymowe mylone są ze spalinowymi, albo używa się wentylacyjnych rur typu flex (harmonijkowych) do połączenia kotła gazowego z kominem. A te przewody z bardzo cienkiej blachy zupełnie się do tego nie nadają i stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo. Wmawia się też inwestorom, że do okapu kuchennego potrzebują kanału spalinowego. Tymczasem okap jest przecież elementem instalacji wentylacyjnej, kuchenka gazowa zaś urządzeniem gazowym typu A, czyli bez odprowadzenia spalin. O kuchence elektrycznej nie warto nawet wspominać.

 

Kominy występują w kilku rodzajach, zależnie od sposobu ich wznoszenia oraz użytych do tego materiałów.

Jarosław Antkiewicz
fot. Schiedel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!