Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Sprzątanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności domowych. Można ją jednak znacząco uprościć, instalując w domu centralny odkurzacz. Jest wygodny w użyciu, cichy, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.

Sprzątanie odkurzaczem centralnym wygląda podobnie, jak odkurzaczem przenośnym. Do usuwania brudu i kurzu służy wąż z rurą teleskopową, wyposażoną w różne końcówki. Jest on jednak podłączony nie bezpośrednio do urządzenia, ale do gniazda w ścianie, w której kryje się cała instalacja. Dopiero na jej końcu znajduje się odkurzacz, tzw. jednostka centralna, w której gromadzą się wszystkie nieczystości. Przefiltrowane powietrze wychodzi natomiast na zewnątrz budynku.

Przez lata odkurzacze centralne kojarzyły się raczej z obiektami hotelowymi czy rezydencjami. Obecnie, gdy coraz więcej osób dostrzega ich zalety, a ceny samych urządzeń są coraz przystępniejsze, instalacje te mają szansę stać się standardem również w domach jednorodzinnych.

Wygoda, skuteczność i higiena

O jakich zaletach mowa? Odkurzanie centralne jest przede wszystkim bardzo wygodne. Odpada konieczność noszenia odkurzacza, co z pewnością najbardziej docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych. Nie ma też problemu z plątaniną kabli, a ponadto kurz ze zbiornika opróżnia się dużo rzadziej. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy tylko włożyć do gniazda w ścianie wąż, a instalacja uruchomi się automatycznie lub za pomocą włącznika umieszczonego na rękojeści węża. Cały system jest bardzo cichy, pracy jednostki centralnej nie słychać w pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego sprzątanie nie jest uciążliwe dla innych domowników. Odkurzacz stacjonarny ma kilkakrotnie większą moc od przenośnego. Wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, dlatego jest niezwykle skuteczny. Długi wąż gwarantuje dostępność także do rzadko używanych zakamarków oraz wysoko usytuowanych półek. Świetnie nadaje się do utrzymywania w czystości pomieszczeń niemieszkalnych – garażu czy tarasu, a dodatkowo samochodu. Dzięki specjalnemu separatorowi, można sprzątać również popiół z kominka czy rozlaną wodę.

Wreszcie kwestia zdrowia. W tradycyjnym odkurzaczu, powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. Tymczasem odkurzacz centralny zassane powietrze wyrzuca na zewnątrz domu. Filtry muszą jedynie zabezpieczać silnik. Ponieważ jego prędkość w instalacji przekracza 100 km/h, nie ma obaw, że brud osiądzie na gładkich powierzchniach rur instalacji. Z tego powodu odkurzacz centralny wydaje się wręcz stworzony dla alergików.

Norbert Skupiński
fot. Scanpol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x