Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Orynnowanie

System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.

Dobór orynnowania

Orynnowanie to niezbędny element każdego domu, dlatego dane dotyczące liczby, przekroju i rozmieszczenia rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. Jeśli takich informacji w nim brakuje lub chcemy wprowadzić poprawki, parametry możemy obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, objaśnienie symboli na rysunku):

EPD = (W + H/2) x L.

Wartość EPD zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. W najpopularniejszym wariancie, rury spustowe mocuje się na końcach rynien. To optymalne rozwiązanie w przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni. Aby pełniej wykorzystać przepustowość leja spustowego, można go zainstalować pośrodku długości rynny.

Co prawda taki element trudniej wkomponować w elewację, ale dzięki temu jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, to rura spustowa za narożnikiem. Rury spustowe zakłada się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

Uwaga! EPD ma wartość orientacyjną, dlatego w przypadku dużych i skomplikowanych dachów (wiele połaci, lukarny itp.), dobierając orynnowanie, warto skorzystać z pomocy produkującej je firmy lub poradzić się dekarza.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x