Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wyburzanie ścian działowych

Likwidacja ściany działowej, która przeszkadza w modernizowanym wnętrzu, nie jest zbyt trudna, ale związane z nią prace są dość uciążliwe. Wszystko przez kurz i znaczną masę usuwanego gruzu.


Wyburzyć możemy tylko ścianę działową, która pełni jedynie funkcję przegrody wydzielającej pomieszczenie i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji domu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca, który na miejscu oceni, czy i jak będzie można ją usunąć.

Podstawowe kryterium oceny, czy przewidziana do rozebrania przegroda jest ścianą działową czy nośną, to jej grubość – gdy łącznie z tynkiem nie przekracza 15–16 cm, można przyjąć, że mamy do czynienia ze ścianą działową. Zmierzenie grubości nie sprawi problemu, gdy zamontowane są w niej drzwi albo świetlik, ale gdy przegroda jest bez otworów, jej grubość sprawdzimy, przewiercając ją na wylot.

W razie komplikacji...

Z oceną funkcji, jaką pełni przegroda, musimy być jednak ostrożni, gdy rozbiórka prowadzona jest w starym budynku. Również w nowszych domach – w których jej rola nie jest oczywista, np. w wyniku błędów wykonawczych lub późniejszej modernizacji – trzeba sprawdzić, czy przewidziana do rozebrania ściana nie jest elementem podporowym. Niekiedy, ze względu na niedostateczną wytrzymałość konstrukcji stropowej, ściany działowe na poszczególnych kondygnacjach stawiane były bezpośrednio jedna nad drugą, a niższa pełniła funkcję podpory dla tej położonej wyżej.

Takie podejrzenia może budzić identyczna ich lokalizacja na obu kondygnacjach, gdy górna ściana zbudowana jest z ciężkich materiałów ściennych (pełnych cegieł, pustaków, bloczków betonowych) i nie znamy dokładnie konstrukcji stropowej. Oczywiście, w takiej sytuacji nie wolno wyburzyć przegrody na dole, ponieważ grozi to ugięciem stropu, a nawet katastrofą budowlaną.

W razie wątpliwości co do szansy rozbiórki przy takim układzie ścianek działowych, konieczna będzie ekspertyza, przeprowadzona przez konstruktora budowlanego. Jeśli będzie taka możliwość, przygotuje on projekt wzmocnienia, np. w postaci filarów i utworzenia podciągu, oraz technologię rozbiórki, pozwalającej na bezpieczne usunięcie przegrody.

Cezary Jankowski
fot. Bosch

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x