Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Elewacje

Komfort życia w domu jednorodzinnym zależy od jakości jego konstrukcji i sposobu urządzenia wnętrz, ale wizytówkę budynku stanowi zewnętrzna część – elewacja. Materiałów, którymi można ją wykończyć jest sporo – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.


W tej kwestii znaczącą rolę odgrywa architekt, lecz dobrze, jeśli sami z grubsza wiemy, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Inspiracji szukajmy w katalogach pracowni projektowych i na forach budowlanych (doświadczenia inwestorów bywają cenną wskazówką). Przydatne są również programy graficzne, zamieszczane na stronach producentów materiałów elewacyjnych. Warto myśleć niestandardowo – płytki klinkierowe lub silikatowe do złudzenia będą imitować cegły; drewno może całkowicie odmienić charakter murowanego domu. Choć produktów na fasady jest wiele, dzielimy je na cztery zasadnicze grupy – ściany elewacyjne, płytki, okładziny na ruszcie i tynki.

W zgodzie z projektem

Rodzaj elewacji i jej kolorystykę architekt planuje na etapie projektowania budynku. W przypadku projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie, przy doborze fasady uwzględnia on nie tylko rodzaj ścian zewnętrznych, ale też otoczenie budynku i upodobania inwestora.

 

Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, wraz z nim otrzymamy kilka wariantów wykończenia elewacji – wybór konkretnego warto skonsultować ze specjalistą, dokonującym adaptacji projektu. Zakres zmian niewymagających zgody, w przypadku projektów gotowych, jest dołączony do opisu.

 

Zdarza się, że inwestor na etapie budowy domu chce zmodyfikować projekt elewacji (np. ograniczając koszty), jednak większe zmiany nie powinny być wprowadzane (znaczące odstępstwa mogą być przyczyną kłopotów z odbiorem budynku).

Małgorzata Kolmus
fot. Etex (Cedral)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!