Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.


Odkurzacz centralny ma większą siłę ssania, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze, niż przy użyciu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Ponadto siła ta w tym urządzeniu jest stała (przy filtracji cyklonicznej – opisanej w dalszej części artykułu), czego rezultatem jest jego niezmienna wydajność. W przypadku odkurzacza tradycyjnego, siła ssania maleje wraz z napełnianiem zbiornika na kurz. Ponadto odkurzacz centralny pozwala utrzymać czyste powietrze w sprzątanym pomieszczeniu, bo to zassane z kurzem jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku po uprzednim przefiltrowaniu. W zależności od rodzaju zastosowanego filtra efektywność oczyszczania wydmuchiwanego powietrza może wynieść nawet 96,9%. Inaczej jest podczas sprzątania odkurzaczem przenośnym, kiedy to niedokładnie przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.

Zaletą odkurzacza centralnego jest ponadto łatwość i komfort sprzątania – aby odkurzyć, wystarczy podłączyć wąż ssący – podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu – do gniazda ssącego. Brak też, jak ma to miejsce w odkurzaczu przenośnym, przewodu zasilającego, zatem i kłopotu z plątaniną kabla.

Komfortowa jest także eksploatacja odkurzacza centralnego. Pojemnik na kurz (jego pojemność ma 12–40 l – w zależności od modelu i wielkości jednostki centralnej) opróżnia się tylko kilka razy w roku.

Ponieważ jednostka centralna, wytwarzająca podciśnienie w instalacji – jest zdecydowanie większa od korpusu odkurzacza przenośnego, często inwestorzy obawiają się hałasu silnika. Nie powinien być on jednak kłopotliwy, ponieważ jednostkę centralną montujemy zazwyczaj z dala od sypialni i pokoju dziennego – np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu. Ponadto poziom hałasu większości jednostek centralnych nie przekracza 72 decybeli.

Emilia Rosłaniec
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015Zamów ten numer

Budujemy Dom 3/2015

W naszym miesięczniku, przez cały rok będziemy drukować cykl edukacyjny, zajmujący się tematyką Odnawialnych Źródeł Energii. Będziemy omawiali więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe