Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.


Odkurzacz centralny ma większą siłę ssania, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze, niż przy użyciu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Ponadto siła ta w tym urządzeniu jest stała (przy filtracji cyklonicznej – opisanej w dalszej części artykułu), czego rezultatem jest jego niezmienna wydajność. W przypadku odkurzacza tradycyjnego, siła ssania maleje wraz z napełnianiem zbiornika na kurz. Ponadto odkurzacz centralny pozwala utrzymać czyste powietrze w sprzątanym pomieszczeniu, bo to zassane z kurzem jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku po uprzednim przefiltrowaniu. W zależności od rodzaju zastosowanego filtra efektywność oczyszczania wydmuchiwanego powietrza może wynieść nawet 96,9%. Inaczej jest podczas sprzątania odkurzaczem przenośnym, kiedy to niedokładnie przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.

Zaletą odkurzacza centralnego jest ponadto łatwość i komfort sprzątania – aby odkurzyć, wystarczy podłączyć wąż ssący – podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu – do gniazda ssącego. Brak też, jak ma to miejsce w odkurzaczu przenośnym, przewodu zasilającego, zatem i kłopotu z plątaniną kabla.

Komfortowa jest także eksploatacja odkurzacza centralnego. Pojemnik na kurz (jego pojemność ma 12–40 l – w zależności od modelu i wielkości jednostki centralnej) opróżnia się tylko kilka razy w roku.

Ponieważ jednostka centralna, wytwarzająca podciśnienie w instalacji – jest zdecydowanie większa od korpusu odkurzacza przenośnego, często inwestorzy obawiają się hałasu silnika. Nie powinien być on jednak kłopotliwy, ponieważ jednostkę centralną montujemy zazwyczaj z dala od sypialni i pokoju dziennego – np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu. Ponadto poziom hałasu większości jednostek centralnych nie przekracza 72 decybeli.

Emilia Rosłaniec
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x