Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Taras łączy wnętrze domu z ogrodową zielenią. To dla wielu osób ulubione miejsce wypoczynku w ciepłych porach roku. Niestety, potrafi być też utrapieniem – jeśli niszczeje, odpadają z niego płytki itp. Podpowiadamy, jak można go skutecznie naprawić i co należy zmienić, aby służył przez wiele lat.


Typowy taras w polskim domu to posadowiona na gruncie betonowa płyta z okładziną z płytek ceramicznych (terakoty, gresu, klinkieru). Niestety, te płytki bardzo często odpadają już w rok czy dwa po ułożeniu. Pęknięcia płyty i ukruszenie jej brzegów też nie należą do rzadkości. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

Tarasy są narażone na bardzo trudne warunki:

  • latem ich powierzchnia osiąga kilkadziesiąt °C, szczególnie, gdy są nasłonecznione i z okładziną o ciemnych barwach;
  • zimą działa na nie mróz sięgający nawet poniżej -20°C;
  • pada na nie deszcz i śnieg;
  • jesienią i wczesną wiosną wielokrotnie przechodzą cykl zamarzania i odmarzania, co jest bardzo niebezpieczne, jeśli woda dostanie się pod płytki lub do głębszych warstw;
  • gdy taras jest nad pomieszczeniem mieszkalnym, to od dołu wnika w niego para wodna zawarta w powietrzu, która może skraplać się wewnątrz konstrukcji.

Na te czynniki nie jesteśmy w stanie wpłynąć. Pozostaje szukać sposobów zapobiegania negatywnym skutkom ich oddziaływania. Ponadto tarasy bardzo często są wadliwe wskutek braku wiedzy i niedbalstwa wykonawców. Jednak nierzadko błędy zostają popełnione już na etapie ich projektowania. To element domu, który trudno dobrze zaprojektować. Chociażby ze względu na wymienione wyżej warunki, w jakich pracuje. Nie ma też jednej, zawsze dobrej, recepty na jego budowę. A i materiały używane do tego celu ewoluowały na przestrzeni lat.

Dobrze wykonać nowy taras jest trudno. Poprawić istniejący, a źle skonstruowany – jeszcze trudniej, bo napotykamy wiele ograniczeń. Przykładowo – nawierzchnia musi pozostać na tym samym poziomie, bo przecież na taras prowadzą drzwi z salonu. Poza tym wszelkie zmiany trzeba dobrze przemyśleć, bo chcąc poprawić taras, możemy jeszcze bardziej go zepsuć.

Przedstawimy najpopularniejsze na przestrzeni lat konstrukcje tarasu, wska- zując, co i dlaczego się w nich psuje oraz jak można to poprawić. Oczywiście, wariantów wykonania jest nieporównywalnie więcej i nie sposób wszystkich omówić. Ale po lekturze każdy będzie wiedział, jakie warunki ma spełniać budowa tego elementu, aby był trwały i nie przysparzał problemów. Z tą wiedzą każdy taras da się poprawić.

Jarosław Antkiewicz
fot. Libet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x