Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to, czym jest pokryty. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z okapami bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię.

Rynny
Wybór materiału, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, jest sprawą drugorzędną. Ważne jest by kupić kompletny system, z pasującymi do siebie wszystkimi elementami, rynnami, kolankami, hakami itd.

Większość inwestorów wybiera rynny stalowe lub plastikowe. Różnice we właściwościach poszczególnych materiałów są niewielkie, a koszty obu systemów porównywalne. Najdroższe są mniej popularne rynny wykonane z blachy aluminiowej, miedzianej i cynkowo-tytanowej albo z PVC pokrytego metalizowaną folią imitującą miedź.

RODZAJE RYNIEN

Z PVC – są najtańsze. Do ich produkcji wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu, czyli PVC. Rynny te są barwione w masie i dostępne w bardzo bogatej gamie barw, więc nie ma problemów w dobraniu ich do kolorystyki pokrycia dachu. Barwienie w masie sprawia, że nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzenie nie będzie widoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Z blachy powlekanej – wytwarza się je ze stali ocynkowanej i powlekanej. Powłoki zapewniają dużą gamę kolorystyczną i poprawiają odporność na korozję. Niestety, głębokie zarysowania otwierają drogę rdzy. Ich trwałość jest szacowana na 25–50 lat. Uchodzą za najwytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne.

Aluminiowe – produkowane są z odpornej na korozję blachy aluminiowej, lakierowanej, malowanej lub powlekanej tworzywem ochronnym. Dostępne są w takiej samej kolorystyce, jak rynny z blachy powlekanej bądź z PCV. Trwałość rynien aluminiowych dochodzi do 40 lat.

Joanna Dąbrowska
FOT. GALECO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x