Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu

Instalacje elektryczne, zakładane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często wymagają modernizacji, aby spełniały obecne standardy. Mniejsze naprawy można wykonać samemu, ale poważniejszymi zmianami powinien się zająć elektryk.

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu
Zakres prac modernizacyjnych zależy od stanu instalacji i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu do budynku oraz zwiększenia mocy przyłączeniowej. Najłatwiejsza do przeprowadzenia jest modernizacja ograniczona do wymiany osprzętu elektrycznego, czyli gniazd i łączników. Możemy też unowocześnić rozdzielnicę, dodając nową tablicę z aparaturą modułową. Bardziej pracochłonna jest rozbudowa instalacji o nowe obwody, gdy np. zamontowaliśmy elektryczne podgrzewacze przepływowe, zamieniliśmy kuchenkę gazową na elektryczną, czy chcemy wykonać instalację na adaptowanym poddaszu. Największy zakres prac czeka nas, gdy musimy wymienić przewody w całym domu i utworzyć oddzielne obwody zasilające, dostosowane do nowych wymagań użytkowych.

Prace przy instalacji odbiorczej nie wymagają zgłoszenia, o ile nie zachodzi konieczność dostania się do zaplombowanych przez zakład energetyczny urządzeń. W sytuacji, gdy trzeba np. przesunąć licznik, zamiar taki należy zgłosić do operatora sieci, podając terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Po zakończeniu robót pracownik zakładu zaplombuje licznik zamontowany w nowym miejscu.

Uwaga! Formalnie prace przy instalacji elektrycznej powinna wykonywać osoba z uprawnieniami elektrycznymi, ale drobne naprawy w praktyce przeprowadzają sami właściciele. Przed ich rozpoczęciem koniecznie trzeba pamiętać o wyłączeniu zasilania i sprawdzeniu próbnikiem obecności napięcia. W razie poważniejszych zmian, instalację musi sprawdzić elektryk.

Cezary Jankowski
FOT. FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x