Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zakładanie trawnika

Jeżeli jeszcze w tym sezonie zamierzamy założyć trawnik, marzec to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć przygotowania – zastanowić się nad dokładną lokalizacją murawy, jej rodzajem, zaplanować przebieg robót i poprawić jakość gleby.

Zakładanie trawnika
Trawa bardzo łatwo się rozrasta – gdy pewna jej część obumiera, inna się odradza, tworząc zwartą darń. Trawnik jest zatem trwałą inwestycją – w tym samym miejscu może rosnąć kilkaset lat. Im większy, tym teren wydaje się przestronniejszy i bardziej uporządkowany. Stanowi on także doskonałe tło dla roślin. Idealnie, gdy przeznaczone na niego miejsce jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym (niekoniecznie bardzo żyznym).

Najczęściej zakłada się go w sposób tradycyjny – poprzez siew nasion. Wtedy trzeba cierpliwie czekać na efekt. Jest jednak alternatywa – trawnik błyskawiczny, z darni produkowanej na sprzedaż. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady – szczegółowe porównanie przedstawiamy w tabeli na następnej stronie.

OZDOBNY CZY UŻYTKOWY?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, w którym miejscu znajdzie się trawnik i jak będzie użytkowany. We frontowej części działki (pełniącej funkcję reprezentacyjną) zazwyczaj zakłada się regularnie strzyżoną murawę dywanową. W głębi ogrodu najczęściej służy ona domownikom do wypoczynku i różnego rodzaju aktywności, ale może mieć też naturalną formę łąki kwietnej. Darń z rolki oferowana jest jako dywanowa i rekreacyjna. Jeśli natomiast decydujemy się na siew, do wyboru mamy wiele rozmaitych mieszanek nasion, umożliwiających utworzenie dowolnego typu murawy.

Małgorzata Kolmus
FOT. ROBOFARMA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x