Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2017

5 sposobów na... taras

Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem – bardzo modny ostatnio kompozyt.

O tym, jak będzie wykonany taras, najlepiej pomyśleć podczas projektowania domu. Zaplanowanie i prowadzenie prac przy istniejącym budynku jest możliwe, choć bardziej uciążliwe.

 

Niezależnie od wybranej technologii, taras musi być solidny. Jest przecież stale narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, bardzo niska i wysoka temperatura. Wpływ na jego żywotność mają nie tylko zastosowane materiały, ale także prawidłowe wykonanie.

 

Element ten, zwany przedłużeniem salonu, musi być też wygodny, czyli przede wszystkim nie za mały. Ma pomieścić meble ogrodowe, często także grill. Przyjmuje się, że minimalna, potrzebna do tego przestrzeń, to 20 m². Najczęściej taras ma kształt prostokątny, rzadziej półkolisty. Nieregularne kształty wyglądają efektownie, ale są trudniejsze do wykonania i pochłaniają więcej środków.

 

Uwaga! Każdy taras musi mieć ok. 2% spadek od ściany domu w kierunku ogrodu, aby zapewnić odpływ wodzie opadowej.

 

Opisane poniżej warianty różnią się przede wszystkim zastosowanymi materiałami, ale także pracochłonnością i kosztami. Za elementy potrzebne do wykonania najdroższej wersji – tarasu z kompozytu – zapłacimy nawet trzykrotnie więcej niż za te, niezbędne do wzniesienia tarasu w formie pokrytej farbą betonowej płyty.

Norbert Skupiński
fot. Kamal

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!