Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stropy

Poprawnie zaprojektowany i wykonany strop to gwarancja bezpieczeństwa, a jakiekolwiek błędy w jego wykonaniu mogą grozić nawet katastrofą budowlaną.

Jak układa się stropy prefabrykowane?

Konstrukcja stropu prefabrykowanego 
 Konstrukcja stropu prefabrykowanego
Na stropy można stosować płyty kanałowe (tzw. płyty żerańskie) lub z betonu komórkowego. Płyty kanałowe układa się przy użyciu dźwigu na wyrównanych mocną zaprawą ścianach nośnych; nie wymagają one podpierania montażowego.

Transport płyt i przyjazd dźwigu powinny być ze sobą zgrane, by nie dochodziło do niepotrzebnych przestojów. Płyty przenosi się na miejsce wbudowania bezpośrednio z ciężarówki, więc przed rozpoczęciem układania należy dokładnie ustalić miejsce i kolejność układania poszczególnych elementów, pamiętając, że na samochodzie na spodzie znajdą się płyty najdłuższe i najszersze, a na wierzchu – najmniejsze. Przed ułożeniem każdej z płyt, w wyznaczonym miejscu na murze rozkłada się rzadką zaprawę cementową i szybko układa na niej płytę.

Kanały wzdłuż płyt umożliwiają układanie instalacji, włącznie z instalacją wentylacji mechanicznej. Płyt mają dłuższe krawędzie wyprofilowane w zamki, które ułatwiają połączenie elementów: w tym celu styki wypełnia się mieszanką betonową i wyrównuje. Dalsze prace polegają na zaślepieniu kanałów (na przykład kawałkami styropianu), a następnie ułożeniu zbrojenia wieńca i jego zabetonowaniu.

Po wykonaniu całego stropu można go natychmiast obciążyć, wykorzystując na przykład obecność dźwigu do ustawienia na stropie palet z cegłami lub pustakami do murowania ścian piętra. Stropy z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego wykonuje się podobnie; do ułożenia płyt potrzebny jest dźwig ze specjalnym zawiesiem szczękowym. W warstwie betonu między płytami umieszcza się dodatkowe pręty kotwiące, których zadaniem jest połączyć strop z wieńcem. Zbrojenie wieńca i sposób kotwienia w nim stropu, a także sposób wykonania otworów w stropie i innych elementów powinno się odbywać dokładnie według wskazań projektu.

Co to są stropy filigran i jak się je układa?

Prefabrykowane płyty tych stropów są rodzajem deskowania traconego z zabetonowanym wstępnie zbrojeniem. Po ich ułożeniu na ścianach i podparciu montażowym (podobnie jak stropu gęstożebrowego) układa się zbrojenie uzupełniające, po czym konstrukcję się betonuje i w ten sposób nadaje jej projektowaną grubość. Podpory montażowe usuwa się, gdy beton zwiąże i uzyska należytą wytrzymałość.

Płyty typu filigran mogą mieć dowolny kształt, zależnie od potrzeb wynikających z projektu; grubość płyt wynosi 5–7 cm. W płytach osadzone jest zbrojenie kratownicowe podobne jak w prefabrykowanych belkach stropu gęstożebrowego. Otwory i przejścia komina trzeba dozbroić na obrzeżach.

Płyty układa się – w kolejności zgodnej ze sporządzonym wcześ­niej harmonogramem – na wyrównanych i wypoziomowanych ścianach z ułożoną na nich 2-centymetrową warstwą zaprawy cementowej. Następnie kładzie się dodatkowe zbrojenie poprzeczne w miejscach połączenia płyt, zbrojenie wieńca i podciągów oraz układa instalacje przewidziane do prowadzenia w stropie (na przykład rurki osłonowe przewodów elektrycznych). Przed rozpoczęciem betonowania stropu powierzchnię płyt trzeba zmoczyć wodą. Po tych przygotowaniach płyty pokrywa się mieszanką betonową do wysokości przewidzianej w projekcie. Mieszankę rozkłada się równomiernie łącznie z wieńcami, po czym od razu ją wyrównuje i zagęszcza.

Jak się wykonuje stropy żelbetowe?

Przygotowania do układania stropu można rozpocząć po wymurowaniu ścian nośnych do wymaganej wysokości. W tym celu wypoziomowuje się i wyrównuje powierzchnie szczytowe ścian, układając na wierzchu muru co najmniej 2–3-centymetrową warstwę mocnej zaprawy cementowej i wyrównuje ją między dwiema wypoziomowanymi deskami. Następnie zależnie od tego, czy strop ma być częściowo prefabrykowany (z belek żelbetowych i pustaków, które następnie łączy się betonem), czy też monolityczny (w całości betonowany na budowie), przystępuje się do układania prefabrykowanych belek stropowych i pustaków lub do montażu pełnego deskowania, na którym będzie układane zbrojenie stropu. Po ułożeniu wszystkich prefabrykatów i zbrojenia następuje betonowanie stropu, po czym – po związaniu betonu i uzyskaniu przezeń odpowiedniej wytrzymałości – strop staje się konstrukcyjną całością, która może przenosić obciążenia.

Strop to nie tylko wypełnienie przestrzeni między ścianami – trzeba go jeszcze połączyć ze ścianami i usztywnić wieńcem – czyli obwodową (wykonaną na wszystkich ścianach nośnych) belką żelbetową, betonowaną równocześnie ze stropem. Wieniec łączy strop ze ścianami i usztywnia budynek. Do żelbetowych należą m.in. stropy gęstożebrowe i monolityczne.

 

Pełna wersja artykułu: Stropy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x