Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie kolejności robót

Budowa domu trwa wiele miesięcy. Jej tempo zależy od naszych możliwości finansowych i terminów określanych przez wykonawców. Organizację robót z pewnością ułatwi przygotowanie orientacyjnego harmonogramu.
Planowanie kolejności robót 
(fot. Erega)

Przygotowujemy plac budowy

Budowę domu wolno rozpocząć pod następującymi warunkami:
 • mamy wydane przez urząd gminy pozwolenie na budowę,
 • zatrudniliśmy kierownika budowy,
 • zgłosiliśmy zamiar rozpoczęcia robót w powiatowym inspektoracie budowlanym.
Przygotowania do budowy można rozpocząć wczesną wiosną, gdy grunt już rozmarznie.

1 Granice działki

Wyznacza je geodeta na podstawie mapy geodezyjnej i planu zagospodarowania przestrzennego. Zakupiona działka powinna mieć już wyznaczone w narożnikach punkty geodezyjne utrwalone palikami drewnianymi lub słupkami betonowymi. Jeśli punkty te zostały zniszczone, należy je powtórnie wyznaczyć na własny koszt.

Już na tym etapie warto porozumieć się z sąsiadami w sprawie planowanego ogrodzenia, aby zapobiec ewentualnym konfliktom w przyszłości. Jeśli zabraknie takich uzgodnień, nowo budowane ogrodzenie powinno być postawione na naszym terenie (bo zgodnie z przepisami, wejście na sąsiednią działkę wymaga zgody jej właściciela). Dlatego lepiej zawsze dojść do porozumienia z sąsiadami i stawiać ogrodzenie na granicy posesji. Wtedy koszty ponosi się wspólnie. Przyjęto, że właścicielem ogrodzenia jest ten, po którego stronie są słupki.

2 Granice budynku

Czynność tę wykonuje geodeta – zgodnie z planem dołączonym do pozwolenia na budowę, ale prowizorycznie można zrobić to samemu, oznaczając obszar zajmowany przez dom palikami i taśmą plastikową. Ułatwi to wyznaczenie lokalizacji innych obiektów na placu budowy.

3 Energia elektryczna i woda

Pozwolenie na budowę umożliwia podjęcie starań o doprowadzenie do działki wody i energii elektrycznej:
 • Energia elektryczna. Z wnioskiem o zainstalowanie przyłącza energetycznego występuje się do zakładu energetycznego, który w praktyce ma na tę czynność 2 lata. Przyłącze budowlane tzw. prąd budowlany to prowizoryczne doprowadzenie do działki lub grupy działek prądu z najbliższego słupa energetycznego.

  Prąd taki jest droższy od tego ze zwykłego przyłącza około trzykrotnie. Dodatkowo trzeba będzie wnosić stałą opłatę w wysokości około 50 zł miesięcznie. Poprowadzenie 100 metrów przewodu od słupa do działki kosztuje około 500 zł. W przypadku dłuższego przewodu – proporcjonalnie więcej. Warto porozumieć się w takim przypadku z sąsiadami i podzielić z nimi koszt przyłącza. Pamiętać należy jednak, że umowa z zakładem energetycznym jest podpisywana z jednym odbiorcą, który zapłaci za prąd wg wskazań licznika zamieszczonego na ostatnim słupie należącym do ZE. A więc rozliczenie zużytego prądu powinno sie wziąć na siebie i starać się nie popaść z sąsiadem w konflikt przy rozliczeniach.

  Innym rozwiązaniem jest zakup agregatu prądotwórczego (najlepiej na olej napędowy). Z powodzeniem można za jego pomocą zbudować, a nawet wykończyć cały dom. Koszt takiego urządzania to około 200–300 zł.

  Warto wystąpić także o takie przyłącze, które bez dodatkowych prac wykorzystamy później do zasilania gotowego domu. Wymagania takie spełnia przyłącze kablowe (podziemne) doprowadzone do złącza i licznika umieszczonych w skrzynce w ogrodzeniu. Do licznika podłączana jest rozdzielnica budowlana z gniazdami wtykowymi i zabezpieczeniem przed zwarciem i porażeniem.

 • Woda. Łatwo będzie ją doprowadzić, jeśli w pobliżu działki biegnie sieć wodociągowa: lokalny zakład wodociągowy może zgodzić się na podłączenie prowizoryczne lub takie, które zasili także gotowy dom. Jeśli sieci wodociągowej w pobliżu nie ma, trzeba będzie wybudować studnię lub dowozić wodę beczkowozem. Budowa studni jest uzasadniona zwłaszcza wtedy, gdy będziemy z niej korzystać także w nowym domu. Jej lokalizacja musi spełniać warunki określone w przepisach – trzeba zachować odległości: 5 m od granicy działki (choć w porozumieniu z sąsiadem można ją też zlokalizować na granicy posesji) oraz 15 m od zbiornika na nieczystości i śmieci. Dowożenie wody beczkowozem można zaplanować wtedy, gdy w najbliższym czasie przewidziana jest budowa wodociągu, a wykonanie nawet tymczasowego ujęcia jest kosztowne.

 

Cezary Jankowski

Pełna wersja artykułu: Planowanie kolejności robót

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x