Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzanie centralne

Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...
Odkurzanie centralne
(fot. Comfort System)

System odkurzania centralnego, czyli odkurzacz dużej mocy, zwany jednostką centralną, montuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, a sieć przewodów połączonych z gniazdami ssącymi – w ścianach pomieszczeń domu. W nowych domach to już niemal standard. Do sprzątania używa się długiego węża podłączonego do gniazda ssawnego w ścianie. Aby rozpocząć odkurzanie, wystarczy wsunąć koniec węża do gniazda i system uruchomi się automatycznie; można go też wyłączać i włączać przyciskiem w uchwycie węża.

Elementy

Jednostka centralna
Składa się z silnika, separatora (filtra) zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Dostępne na rynku urządzenia różnią się:
– mocą silnika elektrycznego i jego konstrukcją;
– metodą filtracji.

Wielkość i typ silnika dobiera się do wielkości domu. Jeśli dom jest niewielki, wystarczy jednostka mniejsza, a więc tańsza.

Metoda filtracji zależy od separatora zanieczyszczeń, czyli specjalnego filtra, który zatrzymuje wszystko, co trafia do odkurzacza. Separator może być cykloniczny albo workowy.

Separator cykloniczny oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń dzięki sile odśrodkowej: cząsteczki kurzu są cięższe od powietrza, dlatego uderzając o ścianki, zsuwają się do zbiornika. Odkurzacz pracuje z jednakową siłą niezależnie od stopnia napełnienia separatora. Czasami separator porównuje się do pojemnika na kurz w tradycyjnym odkurzaczu.

W separatorze workowym worek na kurz może być z materiału (wtedy należy go trzepać) lub z papieru (po napełnieniu się go wyrzuca).

Zależnie od metody filtracji stosuje się różne konstrukcje odkurzaczy:
– cykloniczne typu split;
– cykloniczne w obudowie kompaktowej;
– kompaktowe z workiem odwróconym;
– z pełniącym funkcję filtra workiem z tkaniny lub jednorazowym papierowym workiem na kurz.

Odkurzacze cykloniczne typu split, czyli z rozdzielną obudową. Silnik zamknięty jest w jednej obudowie, a filtry wraz ze zbiornikiem na kurz – w drugiej. Taka konstrukcja umożliwia wygospodarowanie miejsca na większy i skuteczniejszy w działaniu separator cykloniczny.

W urządzeniach split zastosowany jest mechaniczny rozdział strumienia powietrza brudnego od oczyszczonego w wyniku działania efektu cyklonu. Zapewnia to większą skuteczność filtracji przy niezmiennej wydajności urządzenia. Odkurzacze typu split są wyposażone w dodatkowy separator włosów, dlatego nawet sprzątanie sierści zwierząt nie stanowi problemu.

Jednostki cykloniczne w obudowie kompaktowej. Silnik i filtry umieszczone są w jednej obudowie.
Jednostki w obudowie kompaktowej można wyposażyć w zewnętrzny separator włosów z jednostek split. Rozwiązanie to jest przydatne szczególnie wtedy, gdy w domu jest pies.

Odkurzacze kompaktowe z workiem odwróconym. Zanieczyszczone powietrze przepływa przez worek, który nie przepuszcza kurzu, a więc pełni funkcję filtra. W zależności od stanu pracy jednostki centralnej worek jest przewracany ze strony lewej na prawą i odwrotnie. W ten sposób następuje jego samooczyszczanie, ale niestety, tylko z większych zanieczyszczeń. Drobne pozostają i systematycznie zapychają filtr, dlatego worek należy dość często trzepać. Istotną zaletą tego typu odkurzaczy jest ich niska cena.

Jednostki centralne, z filtrem workowym z tkaniny lub papieru. Rozwiązanie to jest tanie, ale ze względu na niewielki silnik odkurzacze takie przeznaczone są tylko do małych domów, np. Letniskowych.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Odkurzanie centralne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x