Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna czy brodzik?

Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.
Ale z drugiej strony wanna to komfort i większe możliwości – można wykąpać w niej dziecko, a przed świętami wpuścić do niej karpia. Majstrowie się niecierpliwią, a ja nie mogę się zdecydować. Pomóżcie...

Wanna czy brodzik?
(fot. Coram)
Redakcja
Jak słusznie Pan zauważył, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wanna jest może nieco bardziej uniwersalna, ale też ma pewne ograniczenia, jak choćby to, że nie nadaje się do małych łazienek. Z kolei prysznic, choć gwarantuje szybkość, funkcjonalność i wygodę, nie daje poczucia luksusu i nie ma tylu, co wanna, walorów użytkowych. Zanim zdecyduje się Pan na konkretne rozwiązanie, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań związanych z Pana oczekiwaniami i stylem życia, ale także wielkością i rozplanowaniem pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę. A może warto pójść na kompromis i nad wanną zamontować parawan albo kupić wanno-kabinę?

Co dla kogo

Panuje opinia, że nad zamontowaniem wanny warto poważnie zastanawiać się dopiero wówczas, gdy nasza łazienka ma powierzchnię nie mniejszą niż 4 m2. Oczywiście i od tej reguły są pewne odstępstwa. Każda łazienka ma bowiem inny rozkład, a i kształt samej wanny ma tu niebagatelne znaczenie – wiadomo, że wanna narożna zajmie mniej miejsca od prostokątnej czy wolno stojącej. Gdy w naszym domu mieszkają osoby starsze lub otyłe, musimy brać pod uwagę, że wchodzenie do wanny może być dla nich uciążliwe. Co innego dzieci, które uwielbiają długie kąpiele z ulubionymi zabawkami. Te wszystkie dylematy musimy rozstrzygnąć sami. Jeśli już zdecydujemy się na wannę, wówczas czeka nas wybór konkretnego modelu.

Wanna

Dziś wanny produkowane są głównie z akrylu i emaliowanej stali. Ale można też kupić wannę żeliwną, drewnianą, porcelanową, marmurową, granitową, miedzianą, mosiężną, a nawet z włókna szklanego czy kauczuku etyleno-propyleno-dienowego.

Akryl. Najpopularniejsze w tej chwili wanny akrylowe są lekkie, ciepłe w dotyku i stosunkowo tanie, ale niestety podatne na zarysowania. Często mają fantazyjne kształty i kolory, ponieważ akryl łatwo można formować i barwić. Wanny te sprzedawane są zwykle z opcjonalną akrylową obudową. Niestety, po wypuszczeniu wody tworzywo „spręża” się i nieprzyjemnie skrzypi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest obudowanie akrylowej wanny płytkami.

Emaliowana stal. Kiedyś to głównie z niej robiono wanny, dziś ustąpiła miejsca akrylowi. Wanny stalowe mają grubość od 1,5 mm do 3,5 mm, występują najczęściej w kształcie prostokąta (nie można niestety formować ich tak fantazyjnie jak akrylu) i mają długość od 90 do 200 cm. Są cięższe, solidniejsze, bardziej odporne na środki chemiczne i zarysowania. Do ich wad możemy zaliczyć to, że są zimne w dotyku, wlewająca się do nich woda hałasuje. Renomowane firmy niekiedy pokrywają emalię powłoką ułatwiającą spływanie wody, co pozwala utrzymać wannę w większej czystości.

Drewno. Podobno drewniane wanny przywędrowały do nas z Japonii, choć dziś wytwarzają je również polscy producenci. Mają klasyczne, owalne kształty. Zwykle robi się je z odpornego na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne teku lub z drewna wiązu, następnie żywicuje, a na końcu pokrywa ekologicznymi lakierami.

Żeliwo. Wanny żeliwne kupuje się na całe życie. Pomimo ubogiego wzornictwa, mają niepowtarzalny styl i urok. Ich masywność, choć może się podobać i jest gwarancją trwałości, znacznie utrudnia transport i montaż. Długość: od 100 do 185 cm.

Miedź. Wanny miedziane wytwarzane są w Ameryce Środkowej, pomiędzy Gwatemalą a Hondurasem. To tam bowiem żyją ostatni mistrzowie trudniący się wypalaniem i rozbijaniem żarzącej się miedzi. Każda wanna ma niepowtarzalny kolor, od czerni, poprzez brąz, aż do złota. Niestety, za jej oryginalny wygląd trzeba słono zapłacić – co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Kompozyty. Zwykle są to mieszanki akrylu i kwarcu. Wanny takie są ciężkie, solidne, odporne na uszkodzenia. Są też ciepłe w dotyku i świetnie tłumią dźwięk wlewającej się do nich wody. Barierę w ich zakupie może stanowić wysoka cena.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Wanna czy brodzik?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x