Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Badanie stanu prawnego

W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

Nie można jednak zapominać, że równolegle z badaniem stanu prawnego nieruchomości powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na następujące kwestie:

A. położenie działki
– ustalenie, czy nie leży ona w pobliżu obiektów (istniejących lub mogących powstać), których sąsiedztwo byłoby dla nas niepożądane np. cmentarze, główne szlaki komunikacyjne, spalarnie, wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków, itp.

B. istnienie przeszkód prawnych zabudowy – ustalenie, czy na działce w ogóle dopuszczalna jest realizacja obiektu, o który nam chodzi;

C. istnienie przeszkód prawnych w zabudowie określonego rodzaju – ustalenie, czy nie będzie ograniczeń w swobodzie wyboru zabudowy spowodowanych ochroną krajobrazu bądź ochroną konserwatorską;

D. istnienie przeszkód faktycznych do zabudowy – ustalenie, czy przez grunt nie przebiegają sieci (gazowe, wodno-kanalizacyjne, energetyczne), których istnienie może ograniczyć lub wykluczyć możliwość określonej zabudowy;

E. utrudnienia w zabudowie – ustalenie, czy interesujący nas grunt nie był przypadkiem przedmiotem zainteresowania służb archeologicznych (co mogłoby spowodować w przyszłości konieczność udostępnienia nieruchomości do badań/wykopalisk archeologicznych);

F. „przeszłość” nieruchomości – ustalenie, czy na działce (przynajmniej w okresie 2–3 dekad) znajdowała się jakaś zabudowa, a jeśli tak, to jaka – aby ewentualnie wykluczyć istnienie zabudowy „szkodliwej”, czyli mogącej mieć niekorzystny wpływ na otoczenie, takiej jak np. stacja paliw czy też ubojnia.

Notariusz Radosław Stępniak
Asesor Marek Wypart

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2009

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x