Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Basen przydomowy

Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.

Basen przydomowy
(fot. MarPartners)
Zanim przystąpimy do budowy basenu, warto dobrze zastanowić się nad jego usytuowaniem, kształtem, wymiarami, a także dowiedzieć się, kiedy najlepiej budować oraz ile to będzie kosztować.

Najlepszy czas na budowę

Basen przydomowy najkorzystniej jest budować równocześnie z domem i przed założeniem ogrodu. Dzięki temu nie będziemy ingerować w nasadzenia i ograniczymy koszty, ponieważ niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom. Jeśli basen ma powstać po założeniu ogrodu, warto go uwzględnić w projekcie nasadzeń, aby nie trzeba było ich niszczyć czy przenosić w inne miejsca.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowego basenu o powierzchni do 30 m² nie wymaga uzyskania pozwolenia. Wystarczy 30 dni przed przystąpieniem do robót zgłosić do urzędu starosty powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji. W zgłoszeniu określamy, jaki obiekt chcemy budować, zakres prac z tym związany oraz to, kiedy zamierzamy rozpocząć budowę. Jeśli powierzchnia basenu ma być większa niż 30 m², na budowę musimy uzyskać zezwolenie. Do tego konieczny będzie projekt, stworzony przez osobę z uprawnieniami.

Lokalizacja

Basen powinien znajdować się możliwie blisko domu, gdyż wtedy łatwo doń doprowadzić instalację wodociągową i elektryczną. Warto zaplanować go w miejscu zacisznym, jak najdłużej nasłonecznionym, aby woda szybko się nagrzewała, oraz z dala od drzew i krzewów, których liście czy igły mogłyby wpadać do wody.

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na basen, skonsultujmy się z przedstawicielem firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

Małgorzata Kolmus, Renata Suchecka

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x