Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kuchnie

Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej wielu szczegółów technologicznych, technicznych i ergonomicznych. Tylko pozornie wydaje się to proste. Jak z urządzaniem własnej kuchni poradzili sobie właściciele domów, dowiemy się z poniższego artykułu.

Zasada trójkąta, czyli ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów w kuchni w zależności od jej kształtu
Zasada trójkąta, czyli ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów w kuchni w zależności od jej kształtu
Urządzenie kuchni było dla nas najtrudniejszym elementem podczas wykańczania budynku – przyznali jedni z użytkowników. Nawet z pomocą architektów wnętrz dopracowanie szczegółów zajęło im trzy miesiące.

Nawału prac związanych z urządzaniem kuchni można uniknąć, jeśli jej planowanie rozpocznie się na etapie projektowania budynku. Pierwszym krokiem jest określenie położenia kuchni względem stron świata, jak również w układzie budynku. Kolejnym jest ustalenie jej wielkości oraz wytyczenie wygodnych połączeń z garażem, głównym wejściem, spiżarnią i z pomieszczeniami dziennymi. Trzeba wybrać rodzaj i ilość urządzeń, określić ich miejsca i układ zabudowy kuchni, ponieważ wiąże się to z koniecznością doprowadzenia niezbędnych instalacji – wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacyjnej.

Dopiero na końcu pozostają do przeprowadzenia szeroko pojęte prace aranżacyjne – między innymi wybór stylu mebli i urządzeń, kolorystyki wnętrza, ustalenie wysokości szafek, blatów itd., itd…

Z KIM PROJEKTOWAĆ?

Część osób poczuje się na siłach zaplanować kuchnię samodzielnie, chociażby wykorzystując programy internetowe. Jest to dobra metoda do sporządzenia wstępnego projektu, ponieważ daje ogląd potrzeb i preferencji właścicieli. Ryzyko popełnienia błędu jest jednak spore. Zmniejszy je porada specjalisty w studiu mebli kuchennych (konsultacje są darmowe lub udzielane za niewielką opłatą). Dobry specjalista zna wszystkie zasady urządzania kuchni oraz nowoczesne rozwiązania i najnowszy sprzęt. Wykona dla nas tzw. projekt funkcyjny. Ponieważ kuchnia powinna być nie tylko praktyczna, ale też estetyczna, jeszcze lepiej poprosić o pomoc zarówno specjalistę ze studia meblowego, jak i architekta wnętrz, który zgra charakter kuchni z resztą pomieszczeń dziennych. Kuchnia nie może być przecież tworem oderwanym od nich stylistycznie.

Pamiętajmy, że prawidłowy projekt powinien uwzględniać styl życia danej rodziny, liczbę i wiek domowników, ich skłonność do gotowania i indywidualne przyzwyczajenia. Rozmowa w rodzinnym gronie przed rozpoczęciem projektowania kuchni może wpłynąć na jej nową jakość i wyższy standard. Skrupulatna analiza potrzeb i możliwości finansowych jest jak najbardziej wskazana.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x