Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

System centralnego odkurzania wielu osobom wydaje się zbędnym luksusem, jednak ci, którzy poznali jego zalety, dostrzegają w nim wartościowe urządzenie, które umożliwia sprzątanie bez hałasu i wzbijania kurzu. Instalacja taka w Polsce nie jest jeszcze standardem, ale nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Electrolux)
To co przemawia za centralnym odkurzaczem, to przede wszystkim komfort i higiena. Pracy jednostki centralnej nie słychać, bo znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami, a pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko. Instalacja jest czysta – zanieczyszczenia oraz zarazki nie przywierają do ścianek rur, bo prędkość przepływu powietrza wynosi ponad 100 km/h. Ponadto powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

Z tradycyjnego odkurzacza wydobywa się silny strumień powietrza podrywający kurz, natomiast w instalacji centralnego odkurzania zassane powietrze jest po wstępnym przefiltrowaniu wyrzucane na zewnątrz, a więc nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, co szczególnie liczy się w domach alergików.

Jednostka centralna – serce instalacji

Jednostka centralna to najważniejszy i najdroższy element systemu centralnego odkurzania. Dostępne na rynku odkurzacze różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Większość z nich to tzw. jednostki kompaktowe.

Jednostka kompaktowa. W odkurzaczach takich wszystkie elementy urządzenia (silnik, filtry, zbiornik na zanieczyszczenia), znajdują się w jednej obudowie. Jednostki kompaktowe mogą być wyposażone w worek papierowy jednorazowego użytku (im więcej zanieczyszczeń w worku, tym siła ssąca mniejsza – jak w tradycyjnym odkurzaczu) lub mieć cykloniczną separację zanieczyszczeń (droższe, ale zdecydowanie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu w miarę zapełniania pojemnika na zanieczyszczenia nie spada siła ssąca odkurzacza; do czyszczenia powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa; udoskonalona wersja tego rodzaju separacji zawiera także filtr: worek odwrócony lub filtr stały).

Jednostka typu split. W odkurzaczach tego typu silnik oddzielony jest od pozostałych elementów wyposażenia – znajduje się w osobnej obudowie. Jednostka taka jest większa i droższa, jednak łatwiejsza w obsłudze.

Są również inne rozwiązania o specyficznym zastosowaniu, np. odkurzacze wodne, którymi można sprzątać zanieczyszczenia płynne (gdy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny, odkurzacz spuszcza jego zawartość do kanalizacji).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x