Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia do trawnika

Zakładanie i późniejsza pielęgnacja trawnika wymaga używania różnorodnych narzędzi. Należy je starannie dobrać, ponieważ w ogrodzie wykorzystuje się je najczęściej. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na ich jakości. Narzędzia z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów i wykonane z nowoczesnych materiałów. Ułatwią więc prace i na pewno posłużą dłużej.

Teleskopowy szpadel ostry
Teleskopowy szpadel ostry fot. Fiskars)
Wybierając narzędzia do założenia i pielęgnacji trawnika, przede wszystkim należy kierować się jego wielkością i własnymi możliwościami (fizycznymi i finansowymi). Najogólniej ujmując, w małych ogrodach zazwyczaj stosuje się narzędzia ręczne, w średnich – ręczne i z napędem elektrycznym, natomiast w dużych – z napędem spalinowym.

Bezcelowe jest kupowanie nadmiernej ilości narzędzi. Jeśli sami nie radzimy sobie z ich doborem, lepiej poprosić wykwalifikowanego sprzedawcę o konsultację. Z pewnością pomoże dopasować ich wielkość i ciężar do naszych potrzeb i możliwości.

Warto pamiętać, że zbyt ciężkie, albo zbyt małe, będą utrudniać i wydłużać prace. Oto jakich narzędzi najczęściej używa się w kolejnych fazach zakładania trawnika i w trakcie późniejszej jego pielęgnacji.

DO PRZEKOPYWANIA

Szpadel z owalnie lub trójkątnie zaostrzonym końcem oraz tak zwane widły amerykańskie przydadzą się nie tylko podczas zakładania ogrodu i trawnika. Będą służyły do wykonywania wielu prac pielęgnacyjnych przez następne lata. Z tego powodu od razu warto je dostosować do rodzaju gleby. Gleby ciężkie i mokre wymagają narzędzi o mocnej i odpowiednio profilowanej budowie. Na gleby lekkie nadają się narzędzia delikatniejsze. Podczas zakupu szpadla warto zwrócić uwagę na trzonek (dobrze gdy jest ergonomicznie wyprofilowany i wykonany ze stali szlachetnej, a nie z drewna) oraz na szerokość blachownicy. Wąską blachownicę wybieramy do małych ogrodów i lekkich gleb. Szeroką – do średnich i dużych.

W założeniu trawnika na dużej powierzchni pomoże glebogryzarka z napędem spalinowym. Spulchni glebę na głębokość do 25 cm i szerokość od 30 do 60 cm. Ale nie tylko. Wszelkiego rodzaju elektryczne lub spalinowe glebogryzarki i kultywatory służą również do mieszania z macierzystym gruntem nawozów organicznych (kompostu, obornika) i mineralnych.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x