Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z miejscem na motocyklowe hobby

Aneta i Robert zrobili dużo, żeby utrzymanie domu było przyjazne dla rodzinnego budżetu. Mają przydomową oczyszczalnię ścieków, kolektory słoneczne oraz nowoczesny kocioł na groszek węglowy. Kiedy kocioł się zamortyzuje, a oni sami złapią finansowy oddech po budowie, zamierzają założyć pompę ciepła.

Robert jest zapalonym motocyklistą. Konstruuje motocykle, bierze udział w zlotach. Między innymi dlatego nie wyobrażał sobie zamieszkania z żoną w mieszkaniu w warszawskim bloku. Chciał mieć własny dom z dużym garażem i miejscem, gdzie mógłby poświęcić się swojemu hobby. Ale nie myślał tylko o sobie.

Lepiej poza miasteczkiem

Dwa lata po ślubie małżeństwo kupiło działkę o powierzchni 1300 m2. Znajdowała się w miasteczku, w którym urodził się i wychował pan Robert. W 2005 r., tuż przed podwyżką cen ziemi, kosztowała 35 000 zł. Aneta i Robert jeszcze nie wiedzieli, że ostatecznie dom, zaprojektowany na ich indywidualne zamówienie, stanie gdzie indziej.

Nie przewidywałem, że w krótkim czasie otrzymam w spadku większą działkę, położoną kilka kilometrów od zakupionej wcześniej posesji – opowiada Robert. – Inaczej nie kłopotałbym się kupnem ziemi w środku miasteczka. Zdecydowanie lepsza dla nas jest lokalizacja poza nim, ze względu na moje, głośne dla sąsiadów, zamiłowanie do motocykli oraz na podjętą w międzyczasie działalność gospodarczą związaną z wywozem ścieków. Z obu zajęć wynika potrzeba garażowania dużych pojazdów, więc im większa działka z dala od sąsiadów, tym lepiej. Gdybym wcześniej wiedział, że otrzymam działkę, poprosiłbym architekta o zaprojektowanie parterowego domu. Ale dobrze jest, jak jest. Nie zdecydowaliśmy się na wykonanie nowego projektu, bo już ten pierwszy dopasowywaliśmy pod siebie. W 2008 r. dwa projekty: budynku mieszkalnego i budynku do działalności gospodarczej kosztowały łącznie 5500 zł.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x