Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Wybieranie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, to znak, że budowa ma się ku końcowi. Dla wielu kupujących to przyjemność, inni czują się przytłoczeni mnogością ważnych do uwzględnienia parametrów technicznych i estetycznych, jak również wyjątkowo bogatą w tej dziedzinie ofertą rynkową. Co się liczyło podczas zakupu drzwi, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę, wreszcie czy wybór okazał się trafny – opowiedzieli nam wieloletni użytkownicy domów jednorodzinnych.

Fakt, że najczęściej już w projekcie budynku określa się wymiar i typ drzwi, może stanowić dobry początek poszukiwań. Aby jednak dokonać rozsądnego wyboru, należy wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kryteriów. Jedno jest pewne, w przypadku drzwi zewnętrznych i wewnętrznych kierowanie się tylko niską ceną może doprowadzić późniejszych użytkowników na manowce. Drzwi to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku – muszą być solidne, bezpieczne i ładne.

DRZWI ZEWNĘTRZNE

Idealne drzwi wejściowe to takie, które (oprócz wyżej wymienionych cech) powinny być dodatkowo: ocieplone, dobrze izolowane akustycznie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, no i oczywiście mieć rozsądną cenę. Nietrudno się domyślić, że z takimi cechami drzwi nie mogą być bardzo tanie.

Ale zacznijmy od rzeczy najprostszej, czyli... wygody. Aby komunikacja drzwiami wejściowymi była dostatecznie funkcjonalna, ich wysokość powinna mieścić się w przedziale 201– 210 cm, natomiast szerokość 90 cm i więcej (dotyczy otworu z wstawioną już ościeżnicą). Przy takich wymiarach łatwo wejść do domu z zakupami lub bagażem, wjechać do sieni na wózku. Ważny jest sposób otwierania – lepiej, gdy skrzydło otwiera się na zewnątrz. Wtedy trudniej je wyłamać, woda nie wpływa do środka, nie zajmuje miejsca w wiatrołapie, jest bardziej szczelne (wiatr dociska je do ościeżnicy). Takie drzwi wymagają jednak odpowiedniego podestu, o głębokości co najmniej półtora metra.

Lilianna Jampolska
fot. Pol-Skone

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x