Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu

O rodzaju konstrukcji i przekrojach belek decyduje projektant na podstawie wyliczeń obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Niezależnie od stopnia skomplikowania dachu do wykonania więźby należy zatrudnić cieśli, specjalizujących się w takich konstrukcjach. Więźba prefabrykowana w całości przywożona jest na budowę i montowana przez ekipę z fabryki.

Konstrukcję i przekroje elementów więźby dachowej dobiera konstruktor współpracujący z architektem projektującym dom, na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia następujące elementy:

- odległość między ścianami nośnymi;
- kąt nachylenia dachu;
- rodzaj przewidzianego pokrycia;
- strefę obciążenia wiatrem i śniegiem, w której będzie stał budynek.

Rodzaje więźby dachowej

Krokwiowa – najprostsza konstrukcja dachowa – stosowana, gdy rozpiętość między zewnętrznymi ścianami nośnymi nie przekracza 7 m. Podstawowym elementem nośnym jest para krokwi połączonych w kalenicy. Rozstaw między nimi wynosi przeciętnie 80–120 cm.

Krokwiowo-jętkowa – wykorzystywana w dachach o rozpiętości do 9 m (czasem nawet 12 m). Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

Płatwiowo-kleszczowa – najbardziej uniwersalna i najczęściej wykonywana. Można ją stosować zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych (o nachyleniu nawet 70°). Rozpiętość więźby płatwiowo- kleszczowej może sięgać nawet 16 m, jednak zalecana jest 9–12 m. Konstrukcja tego typu zbudowana jest z dwóch rodzajów wiązarów: głównych oraz pośrednich. Wiązary główne są rozstawione co 3–5 m i składają się z dwóch krokwi opartych na płatwiach, słupów i pary kleszczy, które obejmują pozostałe elementy z dwóch stron. Usztywnieniem w kierunku poprzecznym są zastrzały oraz miecze. W wiązarach pośrednich są tylko krokwie.

Joanna Dąbrowska
fot. M. Szymanik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x