Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osadnik gnilny

Spójrzmy na przykład najpopularniejszej oczyszczalni z drenażem. Za co chętniej dopłaci inwestor – dłuższy drenaż czy większy osadnik gnilny? Typowy Kowalski najpewniej wybierze dłuższy drenaż (bo przecież tam oczyszcza się ścieki), nie troszcząc się o osadnik. Niestety, w ten sposób źle wyda swoje pieniądze.

Osadniki gnilne występują we wszystkich rodzajach oczyszczalni ścieków – od najmniejszych przydomowych, aż po ogromne komunalne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że proces oczyszczania zaczyna się już w osadniku. A co jeszcze ważniejsze, to w dużej mierze od niego zależy prawidłowe działanie całej oczyszczalni.
W osadniku zachodzą dwa procesy.

Oczyszczenie mechaniczne. Ścieki to zawiesina, z której cięższe od wody cząsteczki opadają na dno zbiornika, lżejsze wypływają zaś na powierzchnię, w większej ilości tworząc tzw. kożuch. Wyłącznie mechaniczne oczyszczenie ścieków zachodzi, gdy przebywają one w osadniku nie dłużej niż 3 dni.

Oczyszczenie biologiczne. Gdy czas przepływu przez osadnik wynosi przynajmniej 3–5 dni, zaczyna się w nim także rozkład substancji organicznych przez bakterie. Głównie beztlenowe, bo kontakt z powietrzem atmosferycznym ma tylko lustro ścieków, napowietrzenie jest więc znikome.

W dobrze zaprojektowanym osadniku redukcja poziomu zanieczyszczeń w ściekach sięga:

– ponad 85% zawiesiny;
– ponad 50% związki azotu;
– ponad 50% BZT5 (biologiczne zapotrzebowanie tlenu).

Jest więc o co walczyć. Z kolei źle zaprojektowany osadnik „przepuszcza” zanieczyszczenia i obciążają one dalsze elementy oczyszczalni, niejednokrotnie zakłócając ich pracę.

Jarosław Antkiewicz
fot. JPR Aqua

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x