Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Najmniej kłopotliwa jest wymiana bramy na model tego samego typu i o podobnych wymiarach, bo prace ograniczą się do zdemontowania ościeżnicy, wyrównania ewentualnych ubytków w murze i założenia nowego obramowania. Najczęściej jednak inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Niezbędne pomiary

Bramę uchylną o standardowych wymiarach możemy kupić w składzie budowlanym i zamontować samodzielnie. Wcześniej jednak musimy zmierzyć zarówno wymiary otworu wjazdowego, jak i wysokość nadproża, szerokość ścianek bocznych oraz głębokość wolnej przestrzeni pod sufitem. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż bramy segmentowej, która z reguły powstaje na zamówienie, samodzielne pomiary przydadzą się jedynie podczas wstępnego wyboru modelu. Ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję, w porównaniu do bram uchylnych, właściwe pomiary powinien wykonać przedstawiciel producenta. Pamiętajmy, by uwzględnić przy tym grubość nowych warstw podłogowych, jeśli zmieniana będzie także posadzka w garażu.

Przygotowanie otworu wjazdowego

Obecnie najczęściej wymianie podlegają bramy rozwierane, których skrzydła przytwierdzane były do drewnianej ramy za pomocą zawiasów. Po zdjęciu skrzydeł ramę najłatwiej zdemontować, przecinając ją na każdym boku w dwóch miejscach, co umożliwia wyciągniecie jej odcinkami z muru.

W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia tynku wokół ramy. Zaprawą wystarczy wypełnić pozostały po niej rowek. Po demontażu bramy rozwieranej, uzyskujemy otwór wjazdowy szerszy i wyższy o kilkanaście centymetrów, bo nową bramę montujemy zwykle od środka garażu. Ponadto krawędzie prowadnic bramy uchylnej wystają jedynie 5–10 mm poza obrys muru, a w przypadku bramy segmentowej – w całości osłania je ściana.

Cezary Jankowski
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x