Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami domu systemem ukrytych w ścianach rur. Choć taką instalację trzeba starannie zaplanować (najlepiej na etapie projektowania domu), warto podjąć ten wysiłek, bo żaden tradycyjny odkurzacz nie zapewni równie cichego, wygodnego i higienicznego sprzątania.

Centralne odkurzanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale jeśli poszczególne elementy systemu właściwie się dobierze, a potem fachowo zamontuje według projektu, będzie to rentowna inwestycja. Przy dobrze wykonanej instalacji sprzątanie jest komfortowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a opróżnianie pojemnika na śmieci jest rzadsze.

Ponadto, wbrew obiegowej opinii, instalacja jest czysta, bo prędkość przepływu powietrza przez rury wynosi ponad 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek. Zresztą powietrze z systemu i tak nie jest wpuszczane do wnętrza domu, lecz po wstępnym przefiltrowaniu wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu odkurzanie nie powoduje ruchu powietrza we wnętrzach i wzbijania kurzu, co szczególnie liczy się w domach alergików. Poza tym w odkurzaczach przenośnych priorytetem są małe wymiary, niewielka masa oraz cicha praca, co przekłada się na efektywność. W urządzeniu centralnym bez problemu można zastosować silnik o wysokiej mocy i duży wentylator, a hałas urządzenia, ulokowanego w garażu, nie jest zbyt istotny.

W odkurzaczu przenośnym filtr musi oczyszczać zasysane powietrze (bo jest z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia) – dokładne filtry znacznie obniżają siłę ssania. Nie dotyczy to odkurzaczy centralnych, bo powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku, a filtr jedynie chroni silnik i wentylator.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam (Electrolux)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x