Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013

Kostka brukowa

Bruk kamienny wygląda szlachetnie i ma trwały kolor. Klinkierowy nie płowieje, bo jego barwa nie jest wynikiem dodawania barwników. Drewniany ma piękny rysunek słojów. Betonowy natomiast, choć najmniej naturalny, cieszy się największym powodzeniem. Na szczęście zarówno kostka betonowa, jak i inne elementy małej architektury z betonu – bloki schodowe, elementy do budowy murków czy obrzeża rabat – mogą konkurować nawet z kamieniem i klinkierem, bo doskonale je imitują dzięki uszlachetnieniu powierzchni.

Która kostka sprawdzi się na podjeździe, a która tylko na ścieżkach?

Ścieżki ogrodowe, taras ziemny, a nawet podjazd możemy wyłożyć brukiem betonowym, kamiennym oraz klinkierowym. Są to solidne i najczęściej stosowane materiały nawierzchniowe. Pamiętajmy jednak, by w miejscach, po których będą poruszać się samochody zastosować grubszy materiał. Na trakty piesze wystarczy kostka betonowa lub kamienna o grubości 4 cm bądź 4,5 cm bruk klinkierowy. Kostka betonowa i kamienna na podjazd powinna mieć natomiast grubość 6 cm, a bruk klinkierowy – 5,2 cm. Dostępna na rynku kostka drewniana nie znosi natomiast dużych obciążeń, ale można nią utwardzać ścieżki.

 

Klinkier jest szczególnie polecany na nawierzchnię podjazdów, bo łatwo zmyć z niego zanieczyszczenia, nie pozostają na nim plamy po oleju silnikowym, jest odporny na działanie soli drogowej, mróz i ścieranie. Sprawdzi się tu zwłaszcza bruk o gładkiej powierzchni (na ścieżkach natomiast efektownie zaprezentuje się ten z fakturą). Bruk klinkierowy występuje w ciepłych, naturalnych barwach (żółta, czerwona, brązowa, grafitowa) oraz jako cieniowany.

 

Wśród kamieni na nawierzchnie najlepiej nadaje się granit – skała twarda, nienasiąkliwa, o bardzo dużej odporności na obciążenia i ścieranie, występująca w odcieniach szarości, czerwieni, beżu, żółci i zieleni. Podobne właściwości do granitu ma bazalt (twarda ciemna skała), jednak po deszczu jego powierzchnia staje się śliska i lepiej stosować go jedynie jako dodatek kompozycyjny. Znacznie mniej trwały, ale bardzo efektowny jest piaskowiec i wapień. Można też kupić kostkę ze sjenitu i serpentynitu lub wykorzystać do utwardzenia nawierzchni kamień polny.

 

Bruk betonowy wykazuje dość dużą trwałość i jest tańszą alternatywą dla kamienia i klinkieru.

 

Kostka drewniana jest najmniej trwała, a po deszczu robi się śliska. Można kupić ją w postaci kostek lub krążków, najczęściej z drewna sosnowego, dębowego lub akacjowego, ale dostępny jest też bruk z gatunków egzotycznych.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!