Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna czy brodzik?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przy najbliższym remoncie planuję montaż kabiny prysznicowej w łazience – prowadzę intensywny tryb życia i nie mam czasu na długie kąpiele w wannie. Obawiam się jednak, że ścianki kabiny będą wymagały żmudnego czyszczenia. Ponadto trzeba dobrać do niej brodzik, tak by powstała spójna całość. W przypadku wanny jest prościej – wystarczy wybrać odpowiedni kształt, wielkość i obudować ją płytkami – dlatego ciągle nie jestem pewna swojej decyzji.

REDAKCJA: Zarówno asortyment wanien, jak i brodzików oraz kabin jest obecnie bardzo szeroki. Producenci prześcigają się we wzornictwie i rozwiązaniach ułatwiających czyszczenie. Najłatwiej wybrać gotowy zestaw – z jednej serii danego producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że brodzik pod każdym względem jest idealnie dopasowany do kabiny. 

Gdy łazienka jest duża, bez problemu ustawimy w niej zarówno wannę, jak i brodzik. W mniejszej natomiast trzeba najczęściej wybierać między tymi urządzeniami albo postawić na inne rozwiązanie. Funkcje wanny i natrysku można połączyć poprzez zainstalowanie na wannie parawanu lub zastosowanie wanno-kabiny.

Relaks i wygoda

Jedni wolą szybką kąpiel pod prysznicem, inni – długie odprężające kąpiele w solach leczniczych lub kosmetycznych, które umożliwia wanna. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie jest korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku (z płytkim lub płaskim brodzikiem, tzw. tacą, albo jedynie z kratką odpływową, zamontowaną w posadzce). Zarówno wśród wanien, jak i kabin znajdziemy modele ze specjalnymi uchwytami czy siedziskami. Są też wanny z otwieranym wejściem w ściance.

Komfort kąpieli pod prysznicem zwiększy hydromasaż – w tym celu można zastosować panel do hydromasażu bądź zamontować kabinę wielofunkcyjną z oprogramowaniem, która zapewni hydromasaż, a nawet saunę. Za najwygodniejsze uważane są brodziki o wymiarach min. 90 × 90 cm.

Wygoda i upodobania powinny odgrywać kluczową rolę podczas wyboru między wanną i brodzikiem. Na szczęście nawet do małej łazienki można dopasować odpowiedni model wanny.

Małgorzata Kolmus
fot. Graff

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x