Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013

Woda w ogrodzie

Nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat i wabi do ogrodu ptaki i owady. Przydomowy basen to natomiast wielka frajda dla całej rodziny. Właśnie z tych powodów wielu właścicieli ogrodów decyduje się na zbiornik wodny, pomimo niemałych kosztów jego budowy i utrzymania.

Oczka i stawy

Naturalna wielkość

 

W dużym ogrodzie można pokusić się o staw (z kaskadą lub strumieniem). Im większy jest bowiem zbiornik, tym mniej wymaga troski, bo mniejsze są wahania temperatury wody, łatwiej zachodzą procesy samooczyszczania i powstaje równowaga biologiczna. W płytkich oczkach podczas upałów woda nadmiernie się nagrzewa (co sprzyja namnażaniu glonów) i odparowuje. Zaleca się by zbiornik miał powierzchnię min. 10–15 m2 i głębokość min. 1 m – mróz nie uszkodzi roślin i nie spowoduje śnięcia ryb. Niecka może być płytsza (ok. 40 cm), jeśli nie będą w niej hodowane ryby ani uprawiane rośliny strefy głębokiej (lilie wodne). Bardziej naturalnie wyglądają oczka o falistym kształcie, jednak w nowoczesne, minimalistyczne ogrody lepiej wpasowują się zbiorniki geometryczne.

 

Uszczelnienie wykopu

 

Przed wykonaniem wykopu pod zbiornik, wierzchnią, urodzajną warstwę ziemi, tzw. próchnicę (sięga ok. 20 cm w głąb i ma ciemny kolor) należy zdjąć, nie mieszając jej z jaśniejszym podglebiem, i składować w pryzmie – przyda się do rozplantowania pod trawnikiem lub na rabatach (ziemię z głębszych partii można wykorzystać do uformowania pagórków w ogrodzie). Dno zagłębienia trzeba zagęścić. Wykop musi być nieco większy i głębszy od docelowego zbiornika, jeśli uszczelniony ma być folią (trzeba bowiem pod nią wysypać 20 cm warstwę piasku) albo wykładziną EPDM (dno wzmacnia się betonem). W każdym przypadku na dnie wykopu warto wykonać dodatkowe zagłębienie na pompę lub donice z roślinami strefy głębokiej (zimą będzie to także dobre schronienie dla ryb). Trzeba też wyprofilować ścianki i brzegi oczka. Półki ukształtowane ściankach powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości, aby bez problemu umieścić na nich kosze z roślinami. Łagodnie opadające brzegi zbiornika umożliwią drobnym zwierzętom swobodny dostęp do wody.

Małgorzata Kolmus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!