Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja

Instalacja klimatyzacyjna to element, o którym użytkownicy Internetu wyrażają skrajne opinie. Dla jednych jest praktycznie niezbędnym elementem nowoczesnego budynku i jedynym sposobem osiągnięcia komfortowych warunków w letnie miesiące. Dla innych zaś to fanaberia – niepotrzebna, a nawet szkodliwa. I jak to zwykle bywa w tak kontrowersyjnych sprawach, każda ze stron ma co najwyżej tylko trochę racji, a w przytaczanych argumentach więcej jest „mitologii”, niż rzetelnych faktów. Co się dzieje, gdy pada na forum internetowym pytanie o zasadność stosowania klimatyzatorów?


Czy w Polsce, w której mamy tylko 2 miesiące lata, opłaca się montować w domu klimatyzatory? Czy dają one także możliwość ustawienia ich na grzanie? Jak często czyści się klimatyzację w domu?

Co odpowiadają entuzjaści klimatyzacji?

W dzisiejszym budownictwie klima to podstawa, ale jeśli już, to tylko inwerter i to dobrej firmy. Do tego pilnować czyszczenia i odgrzybiania. Oczywiście, że można grzać, jak weźmiesz dobrej firmy, to bez problemu nawet przy -20°C na zewnątrz.

Co do znaczenia dobrej jakości oraz konieczności utrzymania czystości w instalacji – pełna zgoda. Jednak skuteczne ogrzewanie przy -20°C to już gruba przesada. W takich warunkach nie radzi sobie znakomita większość pomp ciepła wykorzystujących powietrze zewnętrzne. Ich sprawność, wyrażona współczynnikiem COP, w tak niskiej temperaturze jest bardzo niska. A trzeba sobie uświadomić, że pompy ciepła to urządzenia projektowane specjalnie do ogrzewania, także w niskiej temperaturze. Klimatyzatory są zaś zoptymalizowane do chłodzenia.

Klimatyzator nie musi być też koniecznie urządzeniem typu inwerter, czyli dostosowującym swą moc do zmiennego zapotrzebowania na chłodzenie. W dobrze skonfigurowanej instalacji również urządzenie bez tej funkcji będzie działało dobrze.

Odpowiedź przeciwników klimatyzacji nadeszła szybko:

Ha, ha, podstawa... Pewnie jeszcze tak ważna, jak umywalka w łazience :)
Klimatyzacja dla mnie to dobro i zło, jak ma się dobrze ocieplony dom, to latem tak się nie nagrzewa i spokojnie można mieszkać w bardziej naturalnych warunkach, jakie wnosi nam do domu to, co się dzieje na zewnątrz. Jak ktoś ma potrzebę, to może zamontować klimatyzację, ale potem trzeba to użytkować z głową, by nie zrobić sobie krzywdy, liczyć się ze sporo większymi kosztami za energię elektryczną i corocznym odgrzybianiem i przeglądem. Ja czasem wolę w lato się pomęczyć i korzystać z pięknej pogody, niż zamykać okna i schładzać pomieszczenia odcinając się od świata

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydropol Dekor

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x