Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy pompę ciepła - porównanie 90 modeli

Zanim zaczniemy przeglądać strony internetowe i katalogi producentów w poszukiwaniu konkretnego modelu pompy ciepła, najpierw powinniśmy przeanalizować, jakie warunki dla jej pracy stwarza nasz dom i działka, a także czego dokładnie oczekujemy po samym urządzeniu. Co naprawdę się liczy, gdy wybieramy pompę ciepła?

Od czego powinniśmy zacząć wybór pompy ciepła?

Decydując się na pompę ciepła – kupujemy urządzenie, będące tylko elementem pewnego systemu. A sama pompa nie wytwarza ciepła. To fundamentalna różnica w porównaniu z kotłem. Dlatego o pompie ciepła nigdy nie wolno myśleć w oderwaniu od jej dolnego i górnego źródła ciepła. Dobór konkretnego urządzenia musi być automatycznie decyzją o wyborze określonego rodzaju źródła dolnego, a tu ograniczeniem są warunki działki – jej wielkość, rodzaj gruntu, obecność lub brak wód powierzchniowych i gruntowych.

Również sposób wykonania instalacji grzewczej w budynku, czyli tzw. źródło górne, ma niebagatelne znaczenie. Zupełnie inne warunki stwarza dom z ogrzewaniem podłogowym, niż taki z grzejnikami na ścianach. Dla jasności – w obu przypadkach da się dobrać odpowiednie pompy ciepła, ale będą to zupełnie inne urządzenia.

Kolejny czynnik, istotny już przy wstępnej selekcji, to – czego właściwie oczekujemy od pompy ciepła. Ma ogrzewać budynek samodzielnie, czy współpracując z kotłem? A może chcielibyśmy wykorzystać ją także do chłodzenia? Albo zadowoli nas model przygotowujący tylko ciepłą wodę użytkową?

Jarosław Antkiewicz
fot. Vaillant

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x