Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy

Podczas kolejnego spotkania z Majstrem Guru porozmawiamy na temat fundamentalny, choć wcale nie o fundamentach, a o ścianach i stropach. Wszak to w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku borykają się inwestorzy. Od nich zwykle zaczyna się cały proces planowania, decydowania, wybierania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie tej nasz fachowiec rozwieje wszystkie z nich.

Konsultacje z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

Majster Guru: – Witam, czym mogę służyć?

– Tym razem chciałbym się dowiedzieć, z czego postawić energooszczędne ściany i wytrzymały strop? O fundamentach nieco już poczytałem, wiedzę jako taką mam, ale kwestia ścian budzi wiele wątpliwości, bo możliwości, jak dla mnie, jest... za dużo.

– Rzeczywiście, wybór materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest szeroki, a ich dobór budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy zastanawia się, jaka technologia jest najlepsza, najcieplejsza i najtańsza. Jednoznacznie nie da się na takie pytanie odpowiedzieć, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zacznijmy więc od początku, czyli od „technicznych” wymogów jakie ściany muszą spełniać. Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność ciepła, korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest również sposób ich wznoszenia, rzutujący na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście ważne są też koszty budowy, choć różnice w wydatkach między popularnymi rodzajami ścian są niewielkie.

– Co zatem powinno decydować o wyborze takiej czy innej konstrukcji ściany i użytych materiałów?

– Jak niemal każde rozwiązanie w budownictwie, wybór rodzaju ścian zewnętrznych jest wynikiem kompromisu między własnościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką i kosztami budowy. Sami musimy określić, na czym najbardziej nam zależy. Cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Współczynnik przenikania ciepła U wymagany przepisami nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K), ale z reguły dążymy do uzyskania jeszcze lepszej izolacji cieplnej.

FOT. ©FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x