Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna drewniane i z PVC

O właściwościach okna decydują cechy elementów, z których je zbudowano: pakietów szybowych, ram i okuć. Wybierając okna drewniane lub z PVC możemy kierować się wyłącznie naszym gustem. Kluczowe parametry, np. izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na to, z jakiego materiału wykonano okno.

Okna drewniane i z PVC
Okna wybieramy, gdy budujemy dom i gdy zachodzi konieczność wymiany starych, w mieszkaniu lub remontowanym budynku. W zasadzie każdy wie, że okna mogą być drewniane lub plastikowe. Ci, którzy w starych domach mieli porozsychane i wypaczone okna drewniane chcieliby, żeby nowe były szczelne. Bardziej wyrobieni i oczytani zwracają uwagę na ich izolacyjność termiczną, a to nie to samo, co szczelność. Niektórzy klienci szukają okien izolujących od hałasu, innych interesują okna antywłamaniowe.

W tym tekście nie będziemy zajmowali się ani wyglądem okien, ani ich wpływem na urodę budynku. Omówienie ich rozlicznych kształtów (bo mogą być przecież okrągłe i trójkątne), mnogości kolorów, w których mogą występować i tego, jak ozdobne mogą być ich ramy, zostawimy na inną okazję.

Tym razem zajmiemy się wyłącznie technicznym aspektem tej arcyważnej części budynku.

Okna to tak zwana przegroda zewnętrzna. Podobnie jak ściany i dach, mają izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu i śniegu, wiatru, hałasu.

Ale najważniejszą funkcją okna, której nie ma żadna inna przegroda, jest zapewnienie światła słonecznego we wnętrzu budynku. Bo do normalnego, zdrowego życia człowiek potrzebuje naturalnego światła.

Dlatego okno składa się z przepuszczającej światło szklanej tafli i skrzydła, w którym ta szyba jest osadzona. Jeśli okno jest otwieralne, to skrzydło jest zamocowane w ościeżnicy (ramie, zbudowanej z ramiaków). Dla uproszczenia naszych rozważań na początek przyjmijmy, że okno, to szyba osadzona w profilu. Potem zajmiemy się jeszcze okuciami.

Janusz Werner
FOT. KRISPOL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x