Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki z DGP

Prawie każdy, kto buduje dom, w salonie planuje kominek. Wprowadza on przyjemny klimat i skupia domowników. Oprócz tego jest znakomitym źródłem ciepła w porach przejściowych – wczesną wiosną i jesienią.

Kominki z DGP

Ciepło w całym domu

Aby kominek ogrzewał nie tylko pokój, w którym się znajduje, ale i resztę domu, powinien współpracować z DGP, czyli systemem dystrybucji gorącego powietrza. Jest to po prostu sieć kanałów, którymi powietrze ogrzane od wkładu kominkowego (przepływające między jego korpusem i obudową) przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń (zarówno na parterze, jak i na piętrze). Ruch powietrza w instalacji DGP może odbywać się grawitacyjnie – w wyniku samoczynnej cyrkulacji – lub nadmuchowo– gdy wspomagany jest wentylatorem, zamontowanym na doprowadzeniu powietrza do kominka lub na wylocie ogrzanego. Pierwszy sposób nie wymaga energii elektrycznej i jest bezgłośny, ale niestety mało efektywny. Poziome odcinki kanałów rozprowadzających mogą mieć najwyżej 2–3 m długości – w praktyce da się ogrzać w ten sposób 2 albo 3 pomieszczenia położone obok siebie lub nad pokojem z kominkiem. W dużym, rozłożystym domu niezbędny jest wentylator.

Prawie same zalety

Kominek z systemem DGP jest idealny do ogrzewania w chłodne, wiosenne lub jesienne wieczory, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje. Doskonale wspomaga też c.o., podczas dużych mrozów oraz ogrzewanie podłogowe, które wolno podnosi temperaturę wnętrza. DGP dobrze sprawdza się w domkach rekreacyjnych, bo niegroźna mu ujemna temperatura w budynku i można go szybko uruchomić.

Instalacja tego typu będzie też ratunkiem w razie awarii kotła, prądu czy przerwy w dostawach gazu. Zaletą systemu jest niewrażliwość na brak energii elektrycznej – jeśli nawet zatrzyma się wentylator, wkładowi nic się nie stanie. DGP, jako pomocnicze źródło ciepła, pozwala ograniczyć wydatki na gaz bądź olej opałowy – ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie.

Małgorzata Kolmus
FOT. KRATKI.PL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x