Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017

System alarmowy

Nie ma zabezpieczeń absolutnie pewnych, bo i do bankowego skarbca czasem udaje się włamać. Jednak dobry, rozbudowany system alarmowy będzie dla złodziei taką przeszkodą, że mało który w ogóle spróbuje ją sforsować.

Najważniejszą cechą każdej instalacji alarmowej jest skuteczność, bo tylko wtedy zapewni nam bezpieczeństwo. Dobry, przemyślany system może wykrywać już intruza próbującego dopiero dostać się na działkę, zanim jeszcze zbliży się on do domu i zacznie np. wyważać okno. Ponadto, będzie w stanie zareagować na inne niebezpieczne lub uciążliwe zdarzenia, jak zalanie, wyciek gazu, czy choćby awaria ogrzewania w czasie naszej dłuższej nieobecności. Współcześnie rozmywa się też granica pomiędzy systemem alarmowym, tradycyjnie odpowiedzialnym tylko za bezpieczeństwo, a domową automatyką zapewniającą komfort, w rodzaju samoczynnego uruchamiania oświetlenia, podnoszenia i opuszczania rolet, nadzoru nad ogrzewaniem i klimatyzacją. Zaawansowane centrale alarmowe potrafią same to wszystko kontrolować.

ZASADA DZIAŁANIA

Jak w ogóle działa instalacja alarmowa? To w istocie system elektroniczny pod wieloma względami przypominający domowy komputer. Tyle, że sam zbiera dane, i po przetworzeniu ich – samodzielnie reaguje. Niezależnie od stopnia skomplikowania, ogólny schemat jest zawsze ten sam, oparty o 4 typy urządzeń:

  • czujniki – wykrywające np. ruch w otoczeniu;
  • centrala – zbiera i interpretuje informacje z czujek;
  • sygnalizator – to najczęściej syrena alarmowa oraz moduł powiadamiający firmę ochroniarską;
  • manipulator – pozwala na komunikację użytkownika z systemem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Nice

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!