Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety, żaluzje, zasłony

Efektownie zaaranżowana okienna przestrzeń nie musi oznaczać tradycyjnego karnisza i kilku metrów tkanin. Pomysłów na zdobienie przestrzeni wokół okien jest wiele... ale nie skupiajmy się tylko na względach estetycznych.
Z troski o własne bezpieczeństwo zaopatrzmy okna w rolety zewnętrzne i okiennice, a żeby uchronić dom przed nadmiarem słońca i zapewnić domownikom intymność zamontujmy markizy, żaluzje, wertikale, rolety, story lub naklejmy na szyby folie odbijające światło.

Rolety, żaluzje, zasłony
(fot. Fakro)
Okienne dodatki mają do spełnienia różne funkcje, a ich wybór zależy od naszych upodobań i potrzeb.

Decyzje dotyczące elementów wystroju wnętrz, a więc i wyboru okiennych akcesoriów, podejmujemy zwykle pod koniec procesu urządzania domu. Jedynie montaż rolet zewnętrznych trzeba przewidzieć dużo wcześniej, już podczas stawiania murów, ponieważ ich elementy konstrukcyjne są ukryte w ścianie, a pancerz chowa się w specjalnej wnęce wymurowanej nad oknem.

Zewnętrzne rolety stosujemy zwykle jako zabezpieczenie przed włamaniem, ale również jako barierę przed hałasem i słońcem nadmiernie nagrzewającym wnętrza w upalne dni (zamontowanie rolet może obniżyć temperaturę wewnątrz nawet o 8°C) i wychładzaniem się pomieszczeń – w mroźne noce. Rolety zmniejszają straty ciepła zimą nawet o 40%, chronią również okna przed niszczącym wpływem deszczu i śniegu, przedłużając ich trwałość.

Zewnętrzne rolety zamontowane w oknach połaciowych przede wszystkim chronią poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nadmiernym wzrostem temperatury we wnętrzu.

Poza wyborem rodzaju rolet, zdecydować musimy o sposobie ich sterowania, czy będzie to napęd elektryczny uruchamiany np. za pomocą pilota, czy rolety podłączymy do instalacji inteligentnej sterującej pracą większości domowych urządzeń. Rolety mogą być również rozwijane i zwijane za pomocą baterii kumulującej promienie słoneczne lub, co jest najmniej wygodnym rozwiązaniem, sterowane ręcznie.

Nie bez znaczenia jest też kolor, który powinien harmonizować z elewacją. Najlepiej, jeśli rolety są w tym samym kolorze co okna, tynk lub pokrycie dachy albo inne elementy elewacyjne: rynny, okapniki daszków, barierki na tarasie, klinkier na cokole wokół domu…

Uwagi kolorystyczne dotyczą również doboru materiału na markizy i wybarwienia okiennic. Spotyka się czasem zbyt krzykliwe w kolorach markizy zamontowane nad drzwiami tarasowymi. Często ten element traktowany jest jako sezonowy i do jego wyboru nie przykładamy zbyt dużej wagi. Niestety zbyt intensywne kolory i wzory mogą zeszpecić pieczołowicie projektowaną kolorystykę całej elewacji.

Jeśli zależy nam na względach bezpieczeństwa, zdecydujmy się na rolety antywłamaniowe, wyposażone w specjalne zabezpieczenia: wzmocnienia dolnej listwy, maskownice prowadnicy, zamek montowany w dolnej lub środkowej części pancerza oraz rygiel ręczny. Warto pamiętać, że najtrudniejsze do sforsowania są rolety zamontowane w świetle okna.

Zastanawiając się nad wewnętrznym wystrojem okien, skupiamy się głównie na względach estetycznych; kolory i wzory rolet, żaluzji i zasłon dobieramy więc do stylu urządzenia wnętrza: kolorów ścian, mebli oraz naszych indywidualnych upodobań i obowiązujących trendów. Ważne jest jednak, byśmy nie zapominali o funkcji, jaką mają pełnić te przesłony, bo oprócz dekoracji okien powinny w różnym stopniu zatrzymywać promienie słoneczne i chronić przed wzrokiem sąsiadów. 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Rolety, żaluzje, zasłony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x