Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010

Konstrukcje dachowe

Więźba to drewniana konstrukcja nośna dachu. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje, jak jest zbudowana i jak to wpływa na koszty domu.

Konstrukcje dachowe
 (fot. Eraga)
Więźby dachowe domów jednorodzinnych mogą być bardzo proste lub bardzo skomplikowane. Dachy o prostych kształtach są zwykle tańsze, bo ich więźbę łatwiej zaprojektować i wykonać, łatwiej też na takim dachu ułożyć pokrycie.

 

Wybór dachu wielopołaciowego, z licznymi załamaniami, lukarnami, wieżyczkami i innymi ozdobami wiąże się z następującymi konsekwencjami:

  • konstrukcja dachu jest skomplikowana, trudniej ją więc wykonać i pochłania to dużo czasu,
  • dach będzie kosztował więcej niż prosty dach o tej samej powierzchni, co wymagać będzie użycia większej ilości drewna i łączników, a także materiałów pokryciowych – w tym zwłaszcza drogich akcesoriów dachowych,
  • dach będzie trudniejszy do właściwego ocieplenia i trudniej w nim zapewnić należytą wentylację, od czego zależy jego trwałość,
  • więcej w nim będzie miejsc „trudnych”, w których mogą wystąpić nieszczelności,
  • trudniej będzie z niego odprowadzać wodę opadową, a jego załamania będą sprzyjać długiemu zaleganiu śniegu.
Konstrukcję i przekroje elementów więźby dachowej dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia się:

 

– odległość między ścianami nośnymi,
– kąt nachylenia dachu,
– rodzaj zastosowanego pokrycia,
– strefę obciążenia wiatrem, w której usytuowany ma być budynek,
– strefę obciążenia śniegiem.

 

Obliczenia te wykonuje konstruktor współpracujący z architektem projektującym dom.

Rodzaje więźby dachowej

W domach jednorodzinnych stosuje się więźby tradycyjne, wykonywane na budowie technikami ciesielskimi, można też zastosować więźbę prefabrykowaną, zamawianą w fabryce. Najczęściej są to niżej opisane konstrukcje.

 

Krokwiowa – najprostsza konstrukcja dachowa – stosowana, gdy rozpiętość między zewnętrznymi ścianami nośnymi nie przekracza 7,0 m. Elementem nośnym jest para krokwi połączonych w kalenicy. Rozstaw krokwi wynosi przeciętnie 80–120 cm.

 

Krokwiowo-jętkowa – stosowana w dachach o rozpiętości do 12 m. Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

 

Joanna Dąbrowska

 

Pełny artykuł w PDF Konstrukcje dachowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!