Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010

Uzdatnianie wody z wodociągu

Chociaż woda z wodociągu zwykle spełnia normy, nie zawsze odpowiada nam jej smak, zapach lub to, że nieprzyjemnie wysusza skórę. Warto wtedy samemu zadbać o jej jakość.

Uzdatnianie wody z wodociągu
(fot. Hansa)
Woda z kranu nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie zawsze też dobrze oddziałuje na instalację wodociągową, urządzenia sanitarne i grzewcze (kocioł i grzejniki) oraz AGD (pralkę, zmywarkę), a także na instalację ogrzewania podłogowego.

Jakość wody wodociągowej według przepisów

Przepisy* mówią, że woda wodociągowa nie może zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych, pasożytów ani substancji chemicznych w ilościach stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i nie powinna oddziaływać korozyjnie na instalacje wodociągowe.

 

Powinna też spełniać wymagania dotyczące cech organoleptycznych wody – smaku, zapachu, barwy, przezroczystości. Zwykle wszystkie normy są spełnione, choć zakładom wodociągowym zdarza się czasowe dopuszczanie wody do użytku mimo przekroczenia któregoś wskaźnika jakości; w takich sytuacjach zakład wodociągowy powinien zmodyfikować technologię uzdatniania wody, aby pozbyć się problemu.

Co pogarsza jakość wody?

Obecność związków chloru

 

W większości zakładów wodociągowych woda jest poddawana dezynfekcji chemicznej, która zapewnia bezpieczeństwo pod względem bakteriologicznym i uwalnia wodę od pasożytów. Dezynfekcję taką wykonuje się związkami chloru (chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu) i to, co odbieramy jako nieprzyjemny zapach i smak wody z kranu, to najczęściej właśnie związki chloru.

 

W różnych miejscach sieci wodociągowej woda ma różną zawartość chloru.

 

dr inż. Anna Chmiel

Pełny artykuł w PDF Uzdatnianie wody z wodociągu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!