Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010

Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej

Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów i dostawców. Dominują produkty z Niemiec, Szwecji i Austrii, ale są też polskie.

Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej
(fot. Vaillant)
W marcu br. zwróciliśmy się do kilkudziesięciu firm aktywnych na polskim rynku pomp ciepła z prośbą o wypełnienie ankiety, wskazującej na modele pomp ciepła polecane do zastosowań w domach jednorodzinnych.

 

Dla ustalenia uwagi prosiliśmy firmy o zaproponowanie naszym Czytelnikom modeli pomp ciepła najtrafniej wybranych dla domu o powierzchni ok. 200 m2, zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę. W ten sposób zebraliśmy dane o 52 modelach pomp ciepła zalecanych przez najbardziej liczące się firmy.

 

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu pompy ciepła, niezbędne jest określenie kryteriów wyboru. Omówimy je w kolejności wyznaczającej pewien algorytm podejmowania decyzji.

Funkcje pompy ciepła

Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić p.c. na cztery rodzaje, realizujące następujące funkcje:
  • ogrzewanie
  • tylko c.w.u.
  • ogrzewanie + c.w.u.
  • chłodzenie
Pompa ciepła, która służy do ogrzewania pomieszczeń, może również służyć do grzania wody użytkowej, czyli wytwarzania c.w.u., jeśli podłączymy do niej zbiornik ciepłej wody. Funkcja łączona „ogrzewanie + c.w.u.” jest rozumiana jako rozwiązanie kompaktowe, czyli pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. w jednej obudowie. Pojemność zasobnika c.w.u. w kompakcie jest zwykle ograniczona do 160–180 l, a więc w przypadku większych potrzeb na c.w.u. (duża rodzina, częste kąpiele) lepiej połączyć p.c. służącą do ogrzewania z zewnętrznym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300–500 l.

 

Oferowane są też p.c. służące tylko do wytwarzania c.w.u. Zwykle mają one niewielką moc (ok. 2 kW) i mogą to być p.c. powietrze-woda, pobierające ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza pomieszczeń. Funkcja chłodzenia zwykle jest możliwa opcjonalnie przez dołączenie dodatkowego modułu. Otrzymywanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach tego cyklu.

 

Pełny artykuł w PDF Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!