Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem każdego nowoczesnego domu. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie i wykonanie instalacji należy powierzyć doświadczonemu wykonawcy. By mieć pewność, że instalacja będzie działać bez zarzutu, warto poznać zasady projektowania i błędy jakich należy unikać podczas montażu instalacji.

Odkurzacz centralny
(fot. AeroVac (Santech))
Zanim skupimy się na tajnikach projektowania i montażu, warto dowiedzieć się, czym jest instalacja centralnego odkurzania. Instalację centralnego odkurzania tworzy jednostka centralna, gniazda ssące i łączące je rury oraz akcesoria do sprzątania.

Jednostka centralna

Jest najdroższym i najważniejszym elementem instalacji: wytwarza podciśnienie, umożliwia przepływ powietrza w instalacji, oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Wymaga podłączenia elektrycznego z zabezpieczeniem min. 16 A.

Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną. Jednostkę centralną montuje się dopiero po wykończeniu domu.

Cyklon czy worek?

Pierwszym kryterium wyboru jednostki centralnej jest zastosowana w niej metoda filtracji zebranych zanieczyszczeń, która może być cykloniczna albo workowa. Odkurzacz z separatorem cyklonicznym do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje działanie siły odśrodkowej: kurz opada do zbiornika na śmieci, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. Zaletą tego rozwiązania jest stała wydajność jednostki centralnej bez względu na ilość kurzu zgromadzonego w zbiorniku. Aby poprawić skuteczność filtracji powietrza, niektórzy producenci stosują dodatkowe filtry.

W odkurzaczu z separacją workową powietrze oddziela od zasysanego kurzu worek z tkaniny, tzw. worek odwrócony, który w czasie pracy jest podrywany przez zasysane przez silnik powietrze i po jego wyłączeniu worek opada pod wpływem grawitacji nad zbiornik na śmieci i oczyszcza się z zebranego kurzu (stąd jego nazwa). Niestety w praktyce worki te opadają powoli, wskutek czego oczyszczają się tylko z ciężkich frakcji, a drobny pył, który je najbardziej zapycha, trzeba wytrzepywać ręcznie.

W jednostce centralnej jest również pojemnik na kurz (o pojemności 26–30 l), który trzeba opróżniać.

Uwaga! W obudowie cyklonicznych jednostek centralnych nie może być zamontowane gniazdo ssawne, bo zaburzałoby ono separację cykloniczną. Jeśli więc widzimy odkurzacz z gniazdem ssawnym, na pewno jest to urządzenie wyposażone w worek odwrócony.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x