Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komfort koszenia. Wybór kosiarki

Gwarancją wygodnego koszenia jest przede wszystkim wybór odpowiedniej kosiarki. Ważnym kryterium przy poszukiwaniach optymalnego sprzętu jest wielkość trawnika i ukształtowanie terenu, ale to niejedyny wyznacznik...

Wielkość trawnika

Komfort koszenia. Wybór kosiarki
(fot. Bosch)
Do skoszenia małych powierzchni wystarczy kosiarka ręczna lub elektryczna. Kosiarki ręczne nie mają silnika – napęd na bęben tnący przenoszony jest z kół podporowych, a koszenie wykonuje się skokami, nadając kosiarce możliwie dużą prędkość przez gwałtowne wyprostowanie rąk. Koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek – źdźbła trawy nie mają poszarpanych końców, nie żółkną i są bardziej odporne na choroby. Przy zakupie takiej kosiarki warto zwrócić uwagę na opory toczenia (warto dla porównania przetoczyć kilka modeli) oraz na zakres i sposób regulacji wysokości cięcia.

Kosiarki elektryczne mają ograniczony czas pracy akumulatora, a jeśli podłączone są do sieci, wówczas ich zasięg ogranicza długość przewodu zasilającego. Jeśli więc zasięg kabla kosiarki uniemożliwia skoszenie całego trawnika i w ogrodzie brakuje dodatkowych źródeł zasilania, powinniśmy rozejrzeć się za kosiarką akumulatorową lub spalinową.

Ukształtowanie terenu

Trawniki o nieregularnym kształcie, które są uzupełnieniem roślinności, najwygodniej kosi się kosiarkami, którymi łatwo manewrować między drzewami, krzewami czy rabatami. Do takich należą niewielkie kosiarki elektryczne oraz ręczne o małej szerokości roboczej. Duży, prostokątny trawnik można szybko skosić kosiarką o dużej szerokości roboczej (min. 50 cm) i o dużej mocy silnika (min. 4 KM). Do pracy na pochyłościach odpowiednie są kosiarki z silnikiem 2-suwowym oraz ręczne i elektryczne. Trawnik na terenie nierównym, z zagłębieniami, oraz na działce leśnej, na której mogą leżeć szyszki lub gałązki, najlepiej kosić kosą spalinową lub elektryczną. Do takiego terenu na pewno nie będą nadawały się kosiarki spalinowe wyposażone w silnik 4-suwowy – ten, przy pracy na terenie o znacznym nachyleniu, nie jest dostatecznie smarowany.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Czas na ogród" - dodatku do miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x