Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż

Możliwość zamontowania w pod własnym dachem choćby namiastki spa jest nęcąca dla wielu właścicieli domów. Powszechnie wiadomo, jaki pozytywny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha mają kąpiele masujące. Jednak wybór urządzeń z hydromasażem nie jest łatwy. Wanny i kabiny z hydromasażem, oprócz standardowego wyposażenia, mają wachlarz dodatkowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jakie funkcje hydromasażu są ważne i jak przygotować do niego instalacje i urządzenia w budynku? Oto ciekawe podpowiedzi użytkowników.

Hydromasaż
(fot. Sanplast)
Każdy z nas wypracowuje własne metody na pozbycie się zmęczenia i stresu. Jednym służy wysiłek fizyczny na siłowni, innym relaksujące kąpiele. Współczesne wanny z hydromasażem łączą zdrowotną i relaksacyjną moc wody i powietrza. Można z nich korzystać pod własnym dachem, bez konieczności udawania się, tak jak dawniej, do łaźni publicznych czy na basen.

ŁAZIENKA I WAŻNE DLA HYDROMASAŻU INSTALACJE

Wystarczy spełnić kilka warunków, by mieć własne domowe minispa. Pierwszym z nich jest powierzchnia łazienki. Nie powinna mieć mniej niż 6–8 m2. Nie chodzi tu o samo zmieszczenie w niej wanny z hydromasażem, lecz bardziej o zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia oraz o wygodny dostęp do urządzenia w razie ewentualnych napraw (wanny produkowane są zazwyczaj w komplecie z obudową, którą łatwo zdjąć, kiedy potrzeba się dostać do urządzeń pod wanną; jeśli wannę obudowuje się np. kafelkami, trzeba zapewnić odpowiednio duży i łatwo dostępny otwór rewizyjny).

Sprawna i efektywna wentylacja jest drugim, bezwzględnie koniecznym parametrem łazienki, w której ma pracować jedno lub dwa urządzenia z hydromasażem. Wynika to z faktu, że ilość wilgoci produkowanej przez takie urządzenia jest nieporównywalnie większa niż w przypadku standardowej wanny lub prysznica.

Do użytkowania wanny z hydromasażem potrzebna jest spora ilość ciepłej wody. Właściciele domów z instalacją solarną bez oporu decydują się na jej zakup wiedząc, że przez większą część roku ciepła woda jest prawie darmowa. Nie mają też żadnego problemu z nagromadzeniem stosownej ilości c.w.u., gdyż przy takiej instalacji zasobniki mają pojemność 200–300 l, a nawet więcej. Pojemność zasobnika jest ważna, ponieważ zażywając hydromasażu pod prysznicem, w ciągu 5 minut zużywa się około 100 litrów, natomiast w wannie z hydromasażem od 100 do 450 litrów. Niestety, korzystając z przydomowego szamba trzeba się jednocześnie liczyć ze zwiększonymi kosztami wywozu ścieków. Przy częstym korzystaniu z wanny ścieki wywozi się co 2–3 tygodnie, a aktualny koszt jednorazowego wywozu 10 m3 ścieków wynosi 120–280 zł.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x