Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja i klimatyzacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim.

Wentylacja

Wentylacja i klimatyzacja
(fot. Viessmann)
Pomieszczenia mieszkalne użytkowane są z różną intensywnością, zależnie od pory dnia, liczby domowników i ich preferencji kulinarnych oraz higienicznych. Ze względu na zmienną intensywność użytkowania pomieszczeń i zmienność warunków zewnętrznych, ważne jest, by regulacja wydajności wentylacji możliwa była w jak najszerszym zakresie.

Nieco inny sposób wymiany powietrza należy zapewnić w kuchniach, łazienkach i pokojach. System wentylacyjny kuchni realizowany jest głównie przez okap nadkuchenny, odprowadzający opary bezpośrednio na zewnątrz, stanowiący instalację nie połączoną z resztą systemu wentylacyjnego. W łazience i toalecie powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, co chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w domu. W pokojach zwykle wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza. Oczywiście, w każdym przypadku doprowadzenie czy odprowadzenie powietrza musi być równoważone odpowiednio – wywiewem i nawiewem.

Największe potrzeby wentylacyjne występują przy wysokiej temperaturze zewnętrznej (wentylację projektuje się dla temperatury zewnętrznej 10°C, przy niższej strumień powietrza może być odpowiednio mniejszy). Zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym zależy bowiem od jego temperatury. Powietrze o temperaturze –15°C zawiera do 1 g pary wodnej w 1 m3, natomiast to o temperaturze 10°C – prawie 8 g pary w 1 m3. Wilgotność względna mroźnego powietrza doprowadzonego do pomieszczeń i ogrzanego następnie do 20°C wynosi maks. 10%, natomiast cieplejszego – aż 50%. Intensywność wentylacji można zatem znacznie zmniejszyć przy niskiej temperaturze powietrza zewnętrznego.

Uwaga! Intensywna wentylacja przy niskiej temperaturze prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza, co negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować wyładowania elektrostatyczne, rozsychanie się mebli, podłóg oraz straty energii ogrzewania.

Optymalne parametry powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych są następujące:

– temperatura: latem – 23°–26°C; zimą – 20°–24°C;
– wilgotność względna: 40–60% (min. 35%, maks. 65%);
– prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania domowników: 0,2–0,5 m/s.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x