Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Blachy dachowe

Pokrycia dachowe z blachy wykonuje się od setek lat. Są lekkie, szczelne, niepalne i wciąż udoskonalane. Wybór jest spory: blacha może być płaska lub profilowana, w niemal dowolnym kolorze. Zróżnicowana jest jej cena – zależy od materiału, z jakiego wykonano pokrycie oraz od sposobu jego wykończenia.

Blachodachówka

Blachy dachowe
(fot. Balex Metal)
Jest to blacha z przetłoczeniami imitującymi ułożone dachówki. Prawie zawsze wykonuje się ją z ocynkowanej blachy stalowej pokrytej powłokami ochronnymi. Jest popularnym, niedrogim, trwałym (trwałość oceniana na ok. pół wieku) i jednym z najlżejszych materiałów dekarskich. Nie wymaga więc zastosowania ciężkiej konstrukcji więźby, co wiąże się z oszczędnością i ma istotne znaczenie w przypadku renowacji dachu – przy wymianie pokrycia więźba nie będzie wymagała wzmocnienia.

Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach o szerokości ok. 1 m i długości do 7 m. Długie arkusze (ponad 4 m) są wiotkie i mogą łatwo uszkodzić się w czasie transportu, jednak ich zaletą jest brak łączeń. Pamiętajmy, że sztywność arkusza blachodachówki zależy też od głębokości przetłoczeń – im większe, tym blacha sztywniejsza. Jednak w ostatnich latach wśród producentów wyraźna jest tendencja do spłycania przetłoczeń (płytkie przetłoczenia to mniejsze zużycie stali).

Blachodachówka nadaje się na niemal wszystkie rodzaje dachów stromych – o nachyleniu ponad 15°. Jeśli pod pokryciem ułożone jest sztywne poszycie z izolacją z papy, blachodachówkę można zastosować nawet na dachu o nachyleniu 10°. Łatwo się ją układa na dużych dachach o nieskomplikowanym kształcie, bez lukarn, bo ogranicza to potrzebę kłopotliwego cięcia i dopasowywania arkuszy.

Blacha płaska

Może być wykonana z każdego metalu stosowanego na pokrycia – od stali powlekanej po miedź. Sprzedawana jest w arkuszach (np. 1 × 2 m) lub w długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od kalenicy po okap.

Blachy płaskie nadają się do krycia zarówno prostych, jak i skomplikowanych dachów. Ilość odpadów jest niewielka, bo odcięte fragmenty arkuszy można wykorzystać w innych miejscach. Dach pod to pokrycie powinien mieć nachylenie większe niż 6° i musi mieć sztywne poszycie.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x