Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2012

Kominki z DGP

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza, czyli DGP to sposób na ekonomiczne ogrzewanie domu. Zgodnie z przepisami nie może być jedynym źródłem ciepła, ale szczególnie w porach przejściowych, kiedy główną instalację c.o. można wyłączyć, warto z takiego kominka korzystać. Przybliżamy, jak działa DGP i jak wygląda montaż tej instalacji.

Kominki z DGP
(fot. kratki.pl)
W kominku z DGP ogień nagrzewa wkład kominkowy, który oddaje ciepło powietrzu przepływającemu przez przestrzeń między korpusem wkładu a jego obudową. Następnie ciepłe powietrze kanałami transportowane jest do kolejnych pomieszczeń.

 

Kanały te muszą mieć wymiary odpowiadające średnicy króćca wylotu ciepłego powietrza z kominka: jest to warunek jego sprawnego przepływu. Ruch powietrza może być naturalny (grawitacyjny) lub wymuszony.

 

Obieg naturalny – gorące powietrze (lżejsze od chłodnego) unosi się na zasadzie konwekcji. Taki sposób dystrybucji gorącego powietrza nie zapewni jednak ogrzania wszystkich pomieszczeń w domu.

 

Poziome odcinki kanałów doprowadzających powietrze mogą mieć długość najwyżej 2–3 m, dlatego naturalny obieg DGP w dużych, rozłożystych domach parterowych nie jest skuteczny. Sprawdza się natomiast w budynkach wysokich ale wąskich, w których pomieszczenia ogrzewane przez kominek znajdują się nad nim.

 

Obieg wymuszony – wspomagany jest pracą wentylatora, który zasysa gorące powietrze (ogrzane przez wkład kominkowy) i tłoczy je do kanałów. Wentylator może doprowadzić ciepłe powietrze do wielu pomieszczeń. Najlepiej zamontować go w przestrzeni nad kominkiem – na wylocie gorącego powietrza. Wentylatory charakteryzują się różną wydajnością, która określa objętość powietrza przetłaczanego w ciągu godziny. Rodzaj wentylatora dobiera się do wielkości instalacji DGP.

Adam Szpakowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!